• Witamy na stronie gminy Gdów

  Tutaj znajdziesz informacje m.in. o historii, turystyce, inwestycjach i aktualnych wydarzeniach.
  Dowiedz się więcej o naszej gminie.
 • SMSowy System Ostrzegania

  Jeżeli chcesz otrzymywać za darmo na swoją komórkę komunikaty ostrzegawcze, zapisz się do naszego systemu.
 • Dla turysty

  Poczytaj o zabytkach i ciekawych miejscach, które warto odwiedzić będąc w gminie Gdów.
 • Panoramy 3D

  Malownicze krajobrazy, z których słynie gmina Gdów zachęcają do odwiedzenia tego zakątka Polski.
 • Mistrzowska gmina

  Gmina Gdów została laureatem I edycji konkursu Mistrzowska Gmina 2009/2010, którego celem jest wyłonienie najbardziej aktywnych gmin w Polsce.
Sprawdź dowód: Możesz sprawdzić poprzez stronę www dostępność odbioru dowodu osobistego klikając tutaj
SMSowy System Ostrzegania: Dodaj swój numer i otrzymuj bezpłatnie ostrzeżenia, aby się dopisać kliknij tutaj.
Gmina Gdów ma swój profil na Facebook`u: Bądź na bieżąco z tym co dzieje się w naszej gminie i kliknij lubie to!
RSS

Aktualności

 • Saturday, 8 September 2018 r., Informacje

  Goście z Niemiec w Gminie Gdów

  Podczas Święta Ziemi Gdowskiej zaszczycili nas swoją obecnością przedstawiciele miasta partnerskiego Bad Nenndorf. Delegacji przewodniczył Burmistrz Mike Schmidt. Ponadto, w Gminie Gdów gościli młodzi strażacy z Powiatu Schaumburg.

  W Piątek delegacja z Niemiec zawitała m.in. do strażaków w Niegowici i Gdowie. W weekend goście odwiedzili najciekawsze zakątki Gminy Gdów oraz Kraków, a następnie uczestniczyli we wspólnym świętowaniu na gdowskim Zarabiu.

  Z kolei na przełomie lipca i sierpnia Ochotnicza Straż Pożarna z Gdowa zorganizowała międzynarodowe spotkanie młodych strażaków. Gospodarze przygotowali szereg gier i zabaw integracyjnych, animacji językowych, warsztatów tematycznych, spotkań czy wyjazdów. Uczestnicy zobaczyli Gminę Gdów oraz wyjątkowe miejsca w naszym regionie. Międzynarodowe spotkanie młodych strażaków z Gminy Gdów i Powiatu Schaumburg współfinansowane było ze środków Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

  Fot. Piotr Sionko, archiwum UG

  Z kart historii
  Aby przypomnieć sobie początki współpracy polsko-niemieckiej na terenie gminy Gdów trzeba sięgnąć pamięcią do 2001 roku. Wówczas Ochotnicza Straż Pożarna z Gdowa rozpoczęła współpracę międzynarodową ze strażakami z powiatu Schaumburg w Niemczech. Jej efektem są coroczne spotkania młodzieży. Pierwsze spotkanie odbyło się w 2001 roku Niemczech i od tego czasu regularnie organizowane są podobne wymiany trwające około 10 dni. W czasie tych wielu spotkań między młodymi ludźmi doszło do wielu autentycznych przyjaźni. Spotkania młodzieży odbywają się raz w roku w Polsce lub w Niemczech. Dotychczas uczestniczyli w nich młodzi strażacy głównie z Gdowa, ale też m.in. z Pierzchowa, Winiar, Niewiarowa, Stryszowej, Marszowic, Kunic, Wiatowic…

  W oparciu o doświadczenia zdobyte przez strażaków oraz nowe pomysły na współpracę samorządową (głównie w zakresie kultury, szkolnictwa, turystyki, sztuki, działalności organizacji pozarządowych, a w szczególności wymiany młodzieży polskiej i niemieckiej) w 2007 roku zostało zawarte oficjalne porozumienie pomiędzy gminą Gdów a miastem Bad Nenndorf. Obecnie wzajemne odwiedziny są okazją do podsumowania dotychczasowej działalności oraz zaprezentowania w gościom atrakcji gminy Gdów i naszego regionu, a także rozmów mających na celu wyznaczenia kierunków współpracy na przyszłość.

Galeria

Do góry Powrót
Gdów
Urząd Gminy w Gdowie
Rynek 40
32-420 Gdów

tel. 12 251 41 66
tel. 12 251 42 66
fax. 12 251 40 05