• Witamy na stronie gminy Gdów

  Tutaj znajdziesz informacje m.in. o historii, turystyce, inwestycjach i aktualnych wydarzeniach.
  Dowiedz się więcej o naszej gminie.
 • SMSowy System Ostrzegania

  Jeżeli chcesz otrzymywać za darmo na swoją komórkę komunikaty ostrzegawcze, zapisz się do naszego systemu.
 • Dla turysty

  Poczytaj o zabytkach i ciekawych miejscach, które warto odwiedzić będąc w gminie Gdów.
 • Panoramy 3D

  Malownicze krajobrazy, z których słynie gmina Gdów zachęcają do odwiedzenia tego zakątka Polski.
 • Mistrzowska gmina

  Gmina Gdów została laureatem I edycji konkursu Mistrzowska Gmina 2009/2010, którego celem jest wyłonienie najbardziej aktywnych gmin w Polsce.
Sprawdź dowód: Możesz sprawdzić poprzez stronę www dostępność odbioru dowodu osobistego klikając tutaj
SMSowy System Ostrzegania: Dodaj swój numer i otrzymuj bezpłatnie ostrzeżenia, aby się dopisać kliknij tutaj.
Gmina Gdów ma swój profil na Facebook`u: Bądź na bieżąco z tym co dzieje się w naszej gminie i kliknij lubie to!
RSS

Aktualności

 • Monday, 14 July 2014 r., Informacje

  Herb zatwierdzony

  Rada Gminy Gdów podjęła uchwałę nr LIV/397/2014 o ustanowieniu herbu, flagi, banneru, flagi stolikowej i pieczęci gminy Gdów. Symbole uchwalono po uzyskaniu pozytywnej opinii Ministra Administracji i Cyfryzacji.

  Decyzja Ministra została wydania po otrzymaniu ekspertyzy przygotowanej przez Komisję Heraldyczną działającą przy MAiC. Komisja orzekła, że przedstawione w ostatnim czasie projekty są zgodne z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną (wcześniej Komisja nakazała wprowadzenie drobnych korekt do projektu). Ten dokument był podstawą do podjęcia przez Radę Gminy Gdów stosownej uchwały, która wejdzie w życie z dniem 3 sierpnia 2014r.

  Umieszczony w herbie pół gryf srebrny, jest symbolem waleczności i odwagi, podobnie jak zbrojne ramię z mieczem, którym zastąpiona została szponiasta prawa łapa — symbolem miejscowego rycerstwa. Ten element herbu symbolizuje także drobne, szeregowe rycerstwo i włodyków (ci ostatni mieli prawo do noszenia miecza) zamieszkujących od wczesnego średniowiecza do początków XVII wieku niektóre wioski gminy. Zbrojne ramię z mieczem nawiązuje także do bitwy gdowskiej stoczonej przez powstańców z oddziałem austriackim w roku 1846. Pofalowany pas srebrny symbolizuje rzekę Rabę przepływającą przez gminę. Pełniła ona ważną rolę w przeszłości i pełni ważną rolę w czasach współczesnych. Jest miejscem rekreacji i wypoczynku mieszkańców oraz turystów. Pełne opracowanie historyczno - heraldyczne gminy Gdów oraz projekty symboli przygotował Włodzimierz Chorązki – historyk, heraldyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Dokładna data założenia samego Gdowa pozostaje nieznana. Pierwsza źródłowa wzmianka o miejscowości pochodzi z 1272r. Pod tym rokiem odnotowana jest informacja o komesie (rycerzu) Zbigniewie z Gdowa, najprawdopodobniej Szreniawicie. W tym roku przypada 742 rocznica lokacji Gdowa. Uroczyste odczytanie uchwały Rady Gminy Gdów nastąpi podczas tegorocznego Święta Ziemi Gdowskiej, które odbędzie się 3 sierpnia 2014r. na gdowskim Zarabiu. Wszystkich mieszkańców i gości zapraszamy do udziału. Szczegółowe informacje znajdują się na materiałach reklamowych.

Galeria

Do góry Powrót
Gdów
Urząd Gminy w Gdowie
Rynek 40
32-420 Gdów

tel. 12 251 41 66
tel. 12 251 42 66
fax. 12 251 40 05