Cudze chwalicie swego nie znacie -„Mikrowyprawy-moc przygód”

InformacjeKultura 02 czerwca 2023

Przez cały maj trwała akcja „Mikrowyprawy - moc przygód”, do której zaprosiła Fundacja Plenerownia wraz Gminą Gdów. Uczestnicy mikrowypraw podjęli wyzwanie i zdobyli Kopiec im. J. H. Dąbrowskiego w Pierzchowie. Zgodnie z założeniami akcji upamiętnili na szczycie Kopca osiągnięcia Polaków (sportowców, odkrywców, zdobywców, himalaistów…). Wykonując pamiątkowe zdjęcia na szczycie Kopca w Pierzchowie -niczym prawdziwi zdobywcy - fotografowali się z biało-czerwonymi flagami.

Udział w przedsięwzięciu wzięły rodziny, turyści indywidualni oraz grupy zorganizowane. Wszystkim serdecznie gratulujemy! W najbliższym czasie do uczestników trafią pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

W akcji wzięli udział:

  • Pani Ewa Klimas upamiętniając Odo Feliksa Bujwida- najbardziej znanego polskiego bakteriologa, profesora UJ, jednego z pierwszych polskich naukowców zajmujących się wytwórczością szczepionek leczniczych, w tym przeciwko wściekliźnie, właściciela majątku w Czasławiu. Filantropa, społecznika, propagatora języka esperanto.

  • Ubiegłoroczni absolwenci Szkoły Podstawowej im. gen. J. H. Dąbrowskiego w Pierzchowie wraz z wychowawcą Januszem Rzącą. Wejściem na Kopiec Generała Jana Henryka Dąbrowskiego w Pierzchowie upamiętnili Wandę Rutkiewicz, najwybitniejszą polską himalaistkę.

  • Środowiskowy Dom Samopomocy z Zegartowic wraz z filią w Komornikach, który za patrona swojej wyprawy wybrał Władysława Jenkera, jednego z pierwszych propagatorów piłki nożnej na ziemiach polskich. Jego drużyna piłkarska pod nazwą "Klub Jenkera" lub "Czerwoni" istniała w Krakowie już na początku XX wieku, a w 1909 połączyła się z Wisłą Kraków.

  • Klasa VI i VII Szkoły Podstawowej im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Pierzchowie wybrały się na Kopiec wraz z nauczycielami dla upamiętnienia Patrona swojej szkoły- gen. J.H. Dąbrowskiego, jak również dla przypomnienia wyczynów innych sławnych Polaków (himalaistów, siatkarzy, naukowców...)

  • Klasa VIII Szkoły Podstawowej im. Świętej Kingi w Książnicach, która zdobyła Kopiec dla upamiętnienia postaci Jana Pawła II, przypominając słowa Papieża ze spotkania z młodzieżą w Gdańsku w 1987 r. „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować”

  • Przedszkolaki i uczniowie klas I - III Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wiatowicach, pod opieką Janiny Zawadzkiej, Moniki Miąsko i Eweliny Mętel, którzy na Kopcu przypomnieli postać patrona swojej szkoły - Tadeusza Kościuszkę - wielkiego Polaka - bohatera narodowego nie tylko Polski, ale również Stanów Zjednoczonych, wybitnego dowódcy i inżyniera wojskowego, Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej. Każda klasa zaprezentowała tam swój plakat o tej wybitnej postaci.

  • Rodzina Dediów, która upamiętniła wyczyny polskich podróżników, m. in. Kazimierza Nowaka, który objechał Afrykę rowerem.



Najnowsze artykuły

Informacje 28 marca 2024

Niech będą radosne...

InformacjeInwestycje i infrastruktura 27 marca 2024

Gmina Gdów pozyskała dofinansowanie na budowę tężni solankowej

InformacjeWybory samorządowe 2024 26 marca 2024

Wybory Samorządowe 2024-głosowanie przez pełnomocnika