Wernisaż prac studentów architektury Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu
Informacje 12 maja 2026
11maja br. w sali widowiskowej Centrum Kultury w Gdowie odbył się wernisaż prac studentów II stopnia studiów magisterskich na kierunku Architektura. Projekty powstały w ramach porozumienia zawartego w październiku ubiegłego roku pomiędzy Architektura - Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu. Ich celem było opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zagospodarowania terenów nad rzeką Rabą na działce nr 1748/31.
Studenci przygotowali osiem projektów pod kierunkiem dr. inż. arch. Kamila Hojarczyka. Prace zostały wykonane indywidualnie lub w parach i zaprezentowane podczas spotkania z Wójtem Gminy Gdów. Wyróżnienie otrzymała pani Ewelina Bocheńczak za koncepcję pn. „Zielona Strefa Raby”.
Przy ocenie projektów brano pod uwagę m.in.: identyfikację problemów przestrzeni objętej opracowaniem, trafność krajobrazową i ekonomiczną proponowanych rozwiązań, integrację projektów z istniejącą zielenią, dostosowanie koncepcji do potrzeb i możliwości gminy, uwzględnienie uwarunkowań prawnych i aktualnych realiów projektowych, właściwy podział na elementy funkcjonalno-przestrzenne, a także czytelność i kompleksowość prezentowanych informacji.
W wernisażu uczestniczyli m.in.: Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas, dr Joanna Suchowiak-Horzemski – Dyrektor Instytutu Nauk Technicznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu, Kierownik Referatu Planowania Przestrzennego Urzędu Gminy Gdów Anna Hojarczyk, sołtysi oraz uczniowie klas 1–3 technikum i liceum Zespołu Szkół w Gdowie wraz z nauczycielami.
Prezentację projektów przedstawił dr inż. arch. Kamil Hojarczyk. Dyplom wyróżnienia dla pani Eweliny Bocheńczak oraz nagrodę dla uczelni – drukarkę 3D – wręczył Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas. Wernisaż był okazją do zaprezentowania nowoczesnych koncepcji zagospodarowania terenów nad Rabą oraz do wymiany doświadczeń pomiędzy środowiskiem akademickim, samorządem i młodzieżą.
Podczas spotkania nie zabrakło pytań dotyczących zarówno zaprezentowanych prac, jak i samego zawodu architekta. Uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z planami Gminy Gdów dotyczącymi zagospodarowania Zarabia, które przedstawił Wójt Gminy.
Wystawę prac studentów można oglądać w Centrum Kultury w Gdowie do 18 maja br.
Najnowsze artykuły
InformacjeInwestycje i infrastruktura 12 czerwca 2026
Ponad 1,1 mln zł dotacji z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej dla Gminy Gdów
InformacjeKultura 12 czerwca 2026
Weekendowe zapowiedzi
InformacjeInwestycje i infrastruktura 12 czerwca 2026
















