• Witamy na stronie gminy Gdów

  Tutaj znajdziesz informacje m.in. o historii, turystyce, inwestycjach i aktualnych wydarzeniach.
  Dowiedz się więcej o naszej gminie.
 • SMSowy System Ostrzegania

  Jeżeli chcesz otrzymywać za darmo na swoją komórkę komunikaty ostrzegawcze, zapisz się do naszego systemu.
 • Dla turysty

  Poczytaj o zabytkach i ciekawych miejscach, które warto odwiedzić będąc w gminie Gdów.
 • Panoramy 3D

  Malownicze krajobrazy, z których słynie gmina Gdów zachęcają do odwiedzenia tego zakątka Polski.
 • Mistrzowska gmina

  Gmina Gdów została laureatem I edycji konkursu Mistrzowska Gmina 2009/2010, którego celem jest wyłonienie najbardziej aktywnych gmin w Polsce.

Kalendarium gminne

Sprawdź dowód: Możesz sprawdzić poprzez stronę www dostępność odbioru dowodu osobistego klikając tutaj
SMSowy System Ostrzegania: Dodaj swój numer i otrzymuj bezpłatnie ostrzeżenia, aby się dopisać kliknij tutaj.
Gmina Gdów ma swój profil na Facebook`u: Bądź na bieżąco z tym co dzieje się w naszej gminie i kliknij lubie to!
RSS

Aktualności

 • Tuesday, 29 August 2017 r., Informacje

  Najciekawsze witacze wybrane

  Łącznie 8 witaczy stanęło w ostatnich tygodniach przy drogach w gminie Gdów. Ich autorzy wykazali się niezwykłą pomysłowością, talentem i pracowitością, dlatego komisja konkursowa podczas oceny miała nie lada wyzwanie.

  Wydanie werdyktu nie było proste. Jury, w skład którego weszli: Wioleta Chmiela - dyrektor Centrum Kultury w Gdowie, Barbara Rotter- Stankiewicz - dziennikarka, redaktor naczelna kwartalnika Mój Gdów, Edyta Trojańska-Urbanik -  koordynator spraw społecznych Urzędu Gminy Gdów, Anna Suchoń -  artystka, plastyk, instruktorka Centrum Kultury w Gdowie, Zofia Tylek -  artystka, malarka oraz Andrzej Tylek - artysta, rzeźbiarz podczas oceny brało pod uwagę przede wszystkim pomysł na wykreowanie wizerunku miejscowości w szczególności poprzez nawiązanie do jej  tradycji i historii, walory artystyczne i estetyczne prezentowanych prac (w tym  wykorzystanie naturalnych materiałów), zaangażowanie mieszkańców i organizacji  wiejskich w przygotowanie prac konkursowych…

  Po wnikliwym obejrzeniu 8 witaczy zgłoszonych do konkursu Jury postanowiło przyznać następujące miejsca:

  I miejsce (ex aequo)
  Winiary – Karczma przydrożna wykonana ze zbóż i elementów drewnianych. Pomysł zrodził się na podstawie opowieści przodków i opisów starych kronik, które odnoszą się do tradycji uprawy winnic i produkcji wina
  Krakuszowice – Witacz przedstawia dwór na Moczydle. Obecnie jest to przysiółek Krakuszowic - Dębina. Dwór został opisany w opowiadaniu Stefana Majchrowskiego pt. „Karczma na Moczydle”

  II miejsce (ex aequo)
  Gdów
  – Witacz przedstawia postać króla Władysława Warneńczyka spoglądającego na kościół w Gdowie. Zgodnie z legendą Matka Boska Gdowska dwukrotnie uratowała władcy życie
  Stryszowa – Ruchomy witacz przedstawia Pana i Chłopkę. Legenda wiejska głosi, że kobieta tańcząc z Panem wytańczyła zniesienie pańszczyzny dla mieszkańców Stryszowej

  III miejsce (ex aequo)
  Zagórzany
  – Witacz związany z nazwą miejscowości. Przedstawia drewnianą konstrukcję oraz kamienie symbolizujące okoliczne góry – przysiółki miejscowości.
  Wiatowice – Witacz przedstawia młyn będący niegdyś w miejscowości. Dodatkowo konstrukcja związana z postacią Tadeusza Kościuszki
  Czyżów – W Czyżowie powstał młyn z wiatrakami, a obok odpoczywają Młynarz z Młynarką. Z przekazów wiadomo, że dawniej funkcjonował w Czyżowie młyn na tzw. Stawisku. Obecnie wybudowana została tam świetlica wiejska

  Wyróżnienia
  Hucisko
  – witacz nawiązuje do tradycji rolniczej mieszkańców miejscowści, przedstawia fragment gospodarstwa rolnego

  "Równocześnie Jury pragnie podkreślić zaangażowanie wszystkich miejscowości, w której powstały konkursowe prace oraz podziękować za wysiłek włożony w ich przygotowanie. Zdajemy sobie sprawę z ilości poświęconego czasu i  trudności, dlatego tym bardziej jesteśmy pod ogromnym wrażeniem wszystkich prac, które mieliśmy ogromną przyjemność zobaczyć. Składamy  serdeczne gratulacje wszystkim  autorom  za ich kreatywność,  estetykę wykonania i widoczną w każdej pracy pasję w promowaniu zalet i walorów  swojej „małej ojczyzny”


  Pamiątkowe dyplomy zostaną wręczone wszystkim laureatom podczas Pikniku Zdrowia i Aktywności Fizycznej, który odbędzie się na gdowskim Zarabiu 3 września 2017 roku. Już dziś serdecznie zapraszamy.

  Konkurs na „NAJCIEKAWSZY WITACZ PRZYDROŻNY W GMINIE GDÓW ” miał na celu rozpropagowanie tradycji budowania w poszczególnych wsiach słomianych scenografii przy drogach publicznych, przy znakach z nazwą miejscowości lub na skwerach w centrum miejscowości oraz aktywizację mieszkańców we wspólnej pracy i kreowaniu wizerunku swojej miejscowości. Organizatorem konkursu jest Gmina Gdów, a patronat honorowy objął wójt Zbigniew Wojas.

Galeria

Do góry Powrót
Gdów
Urząd Gminy w Gdowie
Rynek 40
32-420 Gdów

tel. 12 251 41 66
tel. 12 251 42 66
fax. 12 251 40 05