„A je to!” po sąsiedzku - chóry z Gdowa i Czech zaśpiewały na wspólnym koncercie

InformacjeKultura 29 maja 2023

W sotnie popołudnie, 27 maja w Centrum Kultury w Gdowie miał miejsce niezwykły, wspólny koncert chóru Tutte le Corde działającego w Centrum Kultury w Gdowie oraz chóru Pevecke Sdrużeni Martinu z Czech zatytułowany „A je to!” po sąsiedzku.

Czeski chór wystąpił pod dyrygenturą Michala Zátopka, a Tutte le Corde - Elżbiety Gawryszewskiej. Za wspaniały występ artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz kwiatami od Sekretarz Gminy Gdów Bożeny Malarczyk i Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie Wiolety Chmiela. Upominkami wymienili się także sami artyści, stąd na ręce prezes gdowkiego chóru Elwiry Utrackiej - Mazur przekazano liczne upominki. Każdy z widzów oraz sami chórzyści otrzymali słodycze z logo obu chórów, a pamiątką z koncertu będą wpisy do księgi oraz liczne zdjęcia. Artyści, po wspólnym występie, spotkali się również na ognisku, wymieniając doświadczenia i  muzykując.

Przyjaźń chórów Pevecke Sdrużeni Martinu  i Tutte le Corde zaczęła się w 2012 roku w Bielsku-Białej w czasie Międzynarodowego Festiwalu Chórów „Gaude Cantem” oraz organizowanych przy tej okazji warsztatach chóralnych. Początkowy kontakt związany raczej z wymianą wrażeń muzycznych i materiałów nutowych okazał się zalążkiem dalszej współpracy.  W efekcie, chór Tutte le Corde zaprosił gości z Czech do Gdowa. W listopadzie 2016 r. w Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej odbył się niezwykły koncert patriotyczno- ludowy obydwu chórów. Wiosną 2017 Tutte le Corde, w ramach rewizyty, został zaproszony do udziału w projekcie „Cały Trzyniec Śpiewa”. Ostatnim wspólnym koncertem chórów był świąteczny koncert kolędowy w gdowskim sanktuarium w styczniu 2018. Po długiej przerwie naznaczonej kryzysem pandemii, zaprzyjaźnione chóry spotykały się ponownie na koncercie „A je to!” po sąsiedzku.

Więcej na stronie Centrum Kultury w GdowieNajnowsze artykuły