• Witamy na stronie gminy Gdów

  Tutaj znajdziesz informacje m.in. o historii, turystyce, inwestycjach i aktualnych wydarzeniach.
  Dowiedz się więcej o naszej gminie.
 • SMSowy System Ostrzegania

  Jeżeli chcesz otrzymywać za darmo na swoją komórkę komunikaty ostrzegawcze, zapisz się do naszego systemu.
 • Dla turysty

  Poczytaj o zabytkach i ciekawych miejscach, które warto odwiedzić będąc w gminie Gdów.
 • Panoramy 3D

  Malownicze krajobrazy, z których słynie gmina Gdów zachęcają do odwiedzenia tego zakątka Polski.
 • Mistrzowska gmina

  Gmina Gdów została laureatem I edycji konkursu Mistrzowska Gmina 2009/2010, którego celem jest wyłonienie najbardziej aktywnych gmin w Polsce.

Kalendarium gminne

Sprawdź dowód: Możesz sprawdzić poprzez stronę www dostępność odbioru dowodu osobistego klikając tutaj
SMSowy System Ostrzegania: Dodaj swój numer i otrzymuj bezpłatnie ostrzeżenia, aby się dopisać kliknij tutaj.
Gmina Gdów ma swój profil na Facebook`u: Bądź na bieżąco z tym co dzieje się w naszej gminie i kliknij lubie to!
RSS

Aktualności

 • Friday, 26 February 2021 r., Informacje

  Pamiętamy…

  Dziś przypada 175. rocznica bitwy pod Gdowem. Dowodem pamięci o wydarzeniach z 1846 roku było symboliczne złożenie kwiatów na Kopcu na cmentarzu parafialnym w Gdowie.

  (...) Kosynierzy, przyciśnięci do muru cmentarnego przez bandy chłopskie, próbowali rozpaczliwie się bronić. Szybko jednak stracili nadzieję i rzucili na ziemie kosy, błagając o litość. Niestety, na oprawcach nie robiło to najmniejszego wrażenia i zostali wycięci przez chłopów(...) - tak o samym starciu w okolicach gdowskiego cmentarzach, dokładnie z dnia 26 lutego 1846 r., w swych raportach wspominał podpułkownik Ludwig von Benedek - generał austriacki.

  Po raz pierwszy rocznicę bitwy pod Gdowem w sposób uroczysty obchodziliśmy w 2016r. Wówczas przypadało 170-lecie tych pamiętnych wydarzeń. Z tej Centrum Kultury w Gdowie zorganizowało m.in. panel historyczny, a wykład pt. "Bitwa pod Gdowem w kontekście wydarzeń 1846 roku w Galicji - świadomość narodowa i refleksje nad ruchami powstańczymi w XIX wieku” wygłosił dr hab. Hubert Chudzio z Katedry Historii XIX Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Dyrektor Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP.

  W tym roku przypada 175. rocznica starcia, które miało miejsce podczas powstania krakowskiego. Z tej okazji delegacje złożyły kwiaty na Kopcu w Gdowie. Jest to mogiła 154 Powstańców Krakowskich, którzy zginęli w Bitwie pod Gdowem w 1846 roku. Kopiec na cmentarzu w Gdowie został usypany w 1896 roku (w  50 rocznicę bitwy), a 10 lat później w 1906r. ustawiono na nim pomnik przedstawiający Rachel płaczącą nad utratą swych dzieci. Jej postać symbolizuje ból matki nad tragedią swych synów.

  PREZENTACJA

Galeria

Do góry Powrót
Gdów
Urząd Gminy w Gdowie
Rynek 40
32-420 Gdów

tel. 12 251 41 66
tel. 12 251 42 66
fax. 12 251 40 05