• Witamy na stronie gminy Gdów

  Tutaj znajdziesz informacje m.in. o historii, turystyce, inwestycjach i aktualnych wydarzeniach.
  Dowiedz się więcej o naszej gminie.
 • SMSowy System Ostrzegania

  Jeżeli chcesz otrzymywać za darmo na swoją komórkę komunikaty ostrzegawcze, zapisz się do naszego systemu.
 • Dla turysty

  Poczytaj o zabytkach i ciekawych miejscach, które warto odwiedzić będąc w gminie Gdów.
 • Panoramy 3D

  Malownicze krajobrazy, z których słynie gmina Gdów zachęcają do odwiedzenia tego zakątka Polski.
 • Mistrzowska gmina

  Gmina Gdów została laureatem I edycji konkursu Mistrzowska Gmina 2009/2010, którego celem jest wyłonienie najbardziej aktywnych gmin w Polsce.

Kalendarium gminne

Sprawdź dowód: Możesz sprawdzić poprzez stronę www dostępność odbioru dowodu osobistego klikając tutaj
SMSowy System Ostrzegania: Dodaj swój numer i otrzymuj bezpłatnie ostrzeżenia, aby się dopisać kliknij tutaj.
Gmina Gdów ma swój profil na Facebook`u: Bądź na bieżąco z tym co dzieje się w naszej gminie i kliknij lubie to!
RSS

Aktualności

 • Friday, 24 July 2020 r., Kultura

  Rocznicowa pielgrzymka w dobie koronawirusa. Zapraszamy na rodzinną wędrówkę z niespodziankami!

  W tym roku świętujemy 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II, zaś 28 lipca przypada kolejna rocznica przybycia Karola Wojtyły do Niegowici. Z tej okazji, w okresie pandemii, obawiamy się organizacji grupowego pielgrzymowania, jednak zapraszamy Was do rodzinnego upamiętnienia tego wydarzenia. Mamy dla Was specjalną propozycję.

  W tym roku, w trosce o Wasze bezpieczeństwo, zachęcamy Was do rodzinnego pielgrzymowania z Gdowa do Niegowici – z dziećmi, domownikami, przyjaciółmi…. Dla tych, którzy w najbliższych dniach, w wybranym przez siebie czasie, podejmą trud wędrówki przygotowaliśmy niespodzianki.

  Od 27 – 31 lipca w Urzędzie Gminy (Biuro Obsługi Mieszkańców) będziecie mogli odebrać pamiątkowe widokówki przygotowane specjalnie na tę okazję, z którymi wyruszycie pieszo z Gdowa do Niegowici. Na symbolicznym starcie zostanie przybita pierwsza z pięciu okolicznościowych pieczątek. Kolejne stemple będą przybijane na dalszych etapach Waszej pieszej wędrówki.

  I tak:
  1. w Urzędu Gminy należy odebrać pamiątkową widokówkę z pierwszą pieczątką
  2?. następnie należy udać się chodnikiem ul. Bocheńską w kierunku ronda ks. Karola Wojtyły, drugą pieczątkę otrzymacie w Hotelu Oriza (obok pomnika i ronda im. Karola Wojtyły w Gdowie), tam też czeka na Was słodka przekąska i możliwość odpoczynku
  3. stamtąd należy udać się poboczem drogi wojewódzkiej w kierunku Marszowic i na pierwszym skrzyżowaniu skręcić w lewo, prowadzić Was będą strzałki kierunkowe zamontowane na ogrodzeniach posesji naszych mieszkańców, po wejściu na drogę lokalną należy kierować się prosto do Kapliczki z Jezusem Ukrzyżowanym na „Lasowych Domach”, w tym miejscu Karol Wojtyła, przekraczając granicę parafii, uklęknął i ucałowałem ziemię, tam czeka na Was trzecia okolicznościowa pieczątka, którą należy samodzielnie odbić na odwrocie widokówki (pieczątka schowana jest w pojemniku pomiędzy zniczami i kwiatami)
  4. dalej szlak papieski prowadzi drogą wśród pól uprawnych, po pokonaniu polnej drogi należy skręcić w lewo (zgodnie ze znakami kierunkowymi) i szerokim chodnikiem podążać w kierunku Niegowici, kolejny postój i okolicznościowa, czwarta pieczątka czaka na Was w „Pizzerii pod Kasztanami (po prawej stronie drogi), tam również przygotowaliśmy dla Was chłodny napój
  5. przed Wami ostatni fragment pielgrzymki, za mostkiem należy kierować się chodnikiem w lewo, i tak dotrzecie do kościoła w Niegowici, ostatnią , piątą pieczątkę otrzymacie w sklepie Odido (Naxpol) naprzeciw świątyni.

  W ten sposób przejdziecie trasę, jaką 28 lipca 1948 roku pokonał Karol Wojtyła podążając na swoją pierwszą parafię do Niegowici. Jan Paweł II wspominał ją w autobiograficznej książce "Dar i Tajemnica" - "Dojechałem autobusem z Krakowa do Gdowa, a stamtąd jakiś gospodarz podwiózł mnie szosą w stronę wsi Marszowice i potem doradził mi iść ścieżką wśród pól, gdyż tak miało być bliżej. W oddali było już widać kościół w Niegowici. A był to okres żniw. Szedłem wśród łanów częściowo już skoszonych, a częściowo czekających jeszcze na żniwo. Pamiętam, że w pewnym momencie, gdy przekraczałem granicę parafii w Niegowici, uklęknąłem i ucałowałem ziemię. Nauczyłem się tego gestu chyba od św. Jana Marii Vianneya. W kościele pokłoniłem się przed Najświętszym Sakramentem, a następnie poszedłem przedstawić się mojemu proboszczowi. I tak rozpoczęła się moja praca duszpasterska na pierwszej parafii".

  Zachęcamy Was do przesyłania przez facebooka na stronę Gminy Gdów Waszych pamiątkowych fotografii z trasy – sprzed pomników z Gdowa czy Niegowici, sprzed Kapliczki w Marszowicach, z tabliczkami kierunkowymi na trasie w tle….

  Wszystkich zainteresowanych zapraszamy też do wizyty w Izbie Regionalnej w Niegowici, która mieści się w centrum miejscowości (obok remizy OSP). Będzie ona udostępniona dla zwiedzających w niedzielę 2 sierpnia w godz. 16.00 - 17.00. Izba Regionalna w Niegowici składa się z trzech części. W pierwszej sali została odtworzona replika pokoju, w którym w latach 1948 –1949 mieszkał ks. Karol Wojtyła. Znajdują się tam również pamiątki z nim związane – oryginalne dokumenty ze studiów, fotografie z pielgrzymek i spotkań z papieżem, wycinki z gazet, znaczki pocztowe i wiele innych. Kolejne pomieszczenie poświęcone jest lokalnym organizacjom i ich pracy. Natomiast w ostatniej sali można obejrzeć stare, zabytkowe przedmiotu codziennego użytku, z których korzystali nasi dziadkowie. Najstarsze eksponaty zgromadzone w Izbie pochodzą najprawdopodobniej już z końca XIXw.

Galeria

Do góry Powrót
Gdów
Urząd Gminy w Gdowie
Rynek 40
32-420 Gdów

tel. 12 251 41 66
tel. 12 251 42 66
fax. 12 251 40 05