• Witamy na stronie gminy Gdów

  Tutaj znajdziesz informacje m.in. o historii, turystyce, inwestycjach i aktualnych wydarzeniach.
  Dowiedz się więcej o naszej gminie.
 • SMSowy System Ostrzegania

  Jeżeli chcesz otrzymywać za darmo na swoją komórkę komunikaty ostrzegawcze, zapisz się do naszego systemu.
 • Dla turysty

  Poczytaj o zabytkach i ciekawych miejscach, które warto odwiedzić będąc w gminie Gdów.
 • Panoramy 3D

  Malownicze krajobrazy, z których słynie gmina Gdów zachęcają do odwiedzenia tego zakątka Polski.
 • Mistrzowska gmina

  Gmina Gdów została laureatem I edycji konkursu Mistrzowska Gmina 2009/2010, którego celem jest wyłonienie najbardziej aktywnych gmin w Polsce.
Sprawdź dowód: Możesz sprawdzić poprzez stronę www dostępność odbioru dowodu osobistego klikając tutaj
SMSowy System Ostrzegania: Dodaj swój numer i otrzymuj bezpłatnie ostrzeżenia, aby się dopisać kliknij tutaj.
Gmina Gdów ma swój profil na Facebook`u: Bądź na bieżąco z tym co dzieje się w naszej gminie i kliknij lubie to!
RSS

Aktualności

 • Wednesday, 6 November 2019 r., Oświata

  To obce państwo, ale nasza historia

  Uczniowie z Gdowa i Niegowici uczestniczyli w 5-dniowej wycieczce na Ukrainę. Głównym celem wyjazdu było budowanie pamięci historycznej o Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej.

  Realizacja celu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Sejmiku Województwa Małopolskiego. Trasę wycieczki przygotował  i oprowadzał prezes Towarzystwa Naukowego Societas Vistulana – dr Piotr Rabiej.

  Przekraczając granicę, przesunęliśmy zegarki o godzinę do przodu i pojechaliśmy do Żółkwi – renesansowego miasta założonego przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Zwiedziliśmy tam zamek oraz kolegiatę św. Wawrzyńca - miejsce, które w czasach zaborów, obok katedry wawelskiej i Jasnej Góry, pełniło funkcję „panteonu narodowego”. Następnie udaliśmy się do Lwowa na Cmentarz Orląt Lwowskich oraz Cmentarz Łyczakowski, zaświeciliśmy znicze na grobach wybitnych Polaków: Marii Konopnickiej, Stefana Banacha, Gabrieli Zapolskiej, Artura Grottgera i wielu innych.

  Drugi dzień naszego wyjazdu to zwiedzanie Lwowa - miasta, które od czasów Kazimierza Wielkiego do 1945 roku było miastem polskim. Zwiedziliśmy min. kopiec Unii Lubelskiej, katedrę ormiańską, kaplicę Boimów, teatr. Spacerowaliśmy po Rynku i po Wałach Hetmańskich, robiliśmy zdjęcia przy pomniku Adama Mickiewicza, uczestniczyliśmy w Mszy Świętej odprawionej w lwowskiej katedrze- miejscu słynnych ślubów króla Jana Kazimierza.

  W kolejnym dniu pożegnaliśmy Lwów, zwiedzając cerkiew św. Jura i kościół św. Elżbiety, na którego ścianach widne były ślady po  kulach z II wojny światowej. Następnie zwiedziliśmy kościół i pałac w Podhorcach, zamek w Olesku – miejsce urodzenia króla Jana III Sobieskiego i zamek w Złoczowie.

  Czwarty dzień naszej wycieczki to zwiedzanie Kamieńca Podolskiego- zamku, którego tragiczną obronę opisał w „Panu Wołodyjowskim” Henryk Sienkiewicz, katedry, przy której stoi minaret- pozostałość po panowaniu tureckim, oraz dawnych fortyfikacji miejskich. Z Kamieńca udaliśmy się na drugi brzeg Dniestru do Chocimia. Potężny  średniowieczny zamek był świadkiem zwycięstwa hetmana Jana Sobieskiego nad wojskiem tureckim w 1673 roku. Następnie zwiedziliśmy ostatni bastion konfederacji barskiej – Okopy Świętej Trójcy, gdzie spotkaliśmy się z jedyną żyjącą tam Polką – 96 letnią panią Anielą, której przywieźliśmy upominki z Polski. Zatrzymaliśmy się w miejscu, gdzie Zbrucz wpada do Dniestru, tam w latach międzywojennych stykały się granice trzech państw: Polski, Związku Sowieckiego i Rumuni. W drodze do Krzemieńca zwiedziliśmy zamek w Zbarażu. Ostatni dzień naszej wycieczki to zwiedzanie Krzemieńca – kościół parafialny i muzeum Juliusza Słowackiego oraz ławry w Poczajowie.

  W pierwszym dniu wycieczki zostaliśmy podzieleni na 10 grup i każdego dnia rozwiązywaliśmy zadania dotyczące zwiedzanych obiektów i oglądanych filmów („Ogniem i mieczem”, „Pan Wołodyjowski”. Zwycięskie grupy otrzymywały drobne upominki.
  Zwiedziwszy Ukrainę, stwierdzamy, że to obcy kraj, ale nasza historia, W wielu miejscach oprócz niebiesko - żółtych barw Ukrainy widać było barwy biało-czerwone. Większość zabytków jest odnawiana dzięki wsparciu różnych polskich organizacji. W kościołach i na cmentarzach są tablice z polskimi napisami.  W ukraińskich sklepach ceny są niższe niż u nas, ludzie żyją skromniej, niektóre drogi są bardzo zniszczone, oczekiwanie na granicy – koszmarne. A jednak Ukraina zachwyca pięknem przyrody, wspaniałością zabytków,  śpiewnym językiem i zachwyca przede wszystkim tym, ze jest tam część Polski.

                                                         Z serdecznymi pozdrowieniami
                                                             uczestnicy wyjazdu

Galeria

Do góry Powrót
Gdów
Urząd Gminy w Gdowie
Rynek 40
32-420 Gdów

tel. 12 251 41 66
tel. 12 251 42 66
fax. 12 251 40 05