• Witamy na stronie gminy Gdów

  Tutaj znajdziesz informacje m.in. o historii, turystyce, inwestycjach i aktualnych wydarzeniach.
  Dowiedz się więcej o naszej gminie.
 • SMSowy System Ostrzegania

  Jeżeli chcesz otrzymywać za darmo na swoją komórkę komunikaty ostrzegawcze, zapisz się do naszego systemu.
 • Dla turysty

  Poczytaj o zabytkach i ciekawych miejscach, które warto odwiedzić będąc w gminie Gdów.
 • Panoramy 3D

  Malownicze krajobrazy, z których słynie gmina Gdów zachęcają do odwiedzenia tego zakątka Polski.
 • Mistrzowska gmina

  Gmina Gdów została laureatem I edycji konkursu Mistrzowska Gmina 2009/2010, którego celem jest wyłonienie najbardziej aktywnych gmin w Polsce.
Sprawdź dowód: Możesz sprawdzić poprzez stronę www dostępność odbioru dowodu osobistego klikając tutaj
SMSowy System Ostrzegania: Dodaj swój numer i otrzymuj bezpłatnie ostrzeżenia, aby się dopisać kliknij tutaj.
Gmina Gdów ma swój profil na Facebook`u: Bądź na bieżąco z tym co dzieje się w naszej gminie i kliknij lubie to!
RSS

Aktualności

 • Thursday, 1 August 2019 r., Informacje

  Trwają kontrole palenisk

  W grudniu, pracownicy Urzędu Gminy rozpoczęli sprawdzanie palenisk w domach jednorodzinnych. Dotychczas skontrolowano kotłownie w 18 budynkach, a naruszenie prawa stwierdzono w jednym przypadku - spalanie drewnianych ram okiennych.

  W obecnym sezonie grzewczym do Urzędu Gminy wpłynęło kilkanaście zgłoszeń o podejrzeniu naruszenia przepisów dotyczących przekształcania termicznego niedozwolonych odpadów. Gmina Gdów ma podpisaną umowę z Centralnym Laboratorium Pomiarowo-Badawczym w Jastrzębiu-Zdroju, której przedmiotem jest świadczenie usług w zakresie badania odpadów paleniskowych. Uprawnionymi do przeprowadzenie kontroli jest trzech pracowników UG, którzy ukończyli szkolenie pn. „Pobieranie próbek odpadów paleniskowych w ramach prowadzenia czynności kontrolnych przeprowadzanych przez Straże Miejskie i Gminne oraz pracowników samorządowych” i zdobyli odpowiednie certyfikaty.

  Głównym celem kontroli nie jest karanie mieszkańców, ale uświadamianie ich o zagrożeniach jakie niesie ze sobą spalanie niedozwolonych materiałów. W pierwszej kolejności mieszkańcy zostają pouczeni. W przypadku powtarzających się sygnałów o nieprzestrzeganiu prawa, próbki z palenisk zostaną pobrane i wysłane do laboratorium, a następnie po potwierdzeniu podejrzeń sprawa zostanie skierowana do sądu.

  Należy pamiętać o tym, że spalanie odpadów (w szczególności elementów mebli, plastików, ram okiennych, lakierowanego drewna, opon, odzieży, kolorowej makulatury) jest surowo zabronione i szkodliwe dla naszego zdrowia! Uchwała antysmogowa dla Małopolski wprowadza zakaz spalania mułów i flotów węglowych oraz drewna powyżej wilgotności 20% (drewno musi być sezonowane minimum 2 lata). Przypominamy, że w oparciu o art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska, osoby przeprowadzające kontrole uprawnione są do wstępu przez całą dobę na teren, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza oraz w godzinach od 6:00 do 22:00 na pozostały teren. W przypadku stwierdzenia termicznego przekształcania odpadów w piecach do tego nie przeznaczonych zgodnie z art. 191 ustawy o odpadach można dostać mandat w wysokości 500zł  lub gdy sprawa zostanie przekierowana do sądu, karę nawet 5000zł.

  Zgłoszenia w przypadku podejrzenia spalania odpadów na terenie Gminy Gdów proszę kierować pod numer: 570 499 988.

Galeria

Do góry Powrót
Gdów
Urząd Gminy w Gdowie
Rynek 40
32-420 Gdów

tel. 12 251 41 66
tel. 12 251 42 66
fax. 12 251 40 05