• Witamy na stronie gminy Gdów

  Tutaj znajdziesz informacje m.in. o historii, turystyce, inwestycjach i aktualnych wydarzeniach.
  Dowiedz się więcej o naszej gminie.
 • SMSowy System Ostrzegania

  Jeżeli chcesz otrzymywać za darmo na swoją komórkę komunikaty ostrzegawcze, zapisz się do naszego systemu.
 • Dla turysty

  Poczytaj o zabytkach i ciekawych miejscach, które warto odwiedzić będąc w gminie Gdów.
 • Panoramy 3D

  Malownicze krajobrazy, z których słynie gmina Gdów zachęcają do odwiedzenia tego zakątka Polski.
 • Mistrzowska gmina

  Gmina Gdów została laureatem I edycji konkursu Mistrzowska Gmina 2009/2010, którego celem jest wyłonienie najbardziej aktywnych gmin w Polsce.

Kalendarium gminne

Sprawdź dowód: Możesz sprawdzić poprzez stronę www dostępność odbioru dowodu osobistego klikając tutaj
SMSowy System Ostrzegania: Dodaj swój numer i otrzymuj bezpłatnie ostrzeżenia, aby się dopisać kliknij tutaj.
Gmina Gdów ma swój profil na Facebook`u: Bądź na bieżąco z tym co dzieje się w naszej gminie i kliknij lubie to!
RSS

Aktualności

 • Tuesday, 14 January 2020 r., Kultura

  Urodziny harcerzy i nadanie sztandaru

  Wielkie święto w Marszowicach. Drużyna harcerzy świętowała swoje 15. urodziny. Był tort okolicznościowy, a niezapomnianym prezentem będzie z pewnością sztandar dla II Szczepu Nadrabiańskiego ZHP oraz nadanie imienia "Szarych Szeregów".

  Relacja z wydarzenia w Kronice Krakowskiej w TVP 3 (od 12:35 minuty)

  W życiu harcerzy jest wiele wzruszających i ważnych momentów, ale najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem jest nadanie imienia i wręczenie sztandaru własnej jednostce. „By czas śladów nie zatarł”- pod takim hasłem środowisko harcerskie działające przy Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Marszowicach przeżywało doniosłe dla siebie wydarzenie 15-letnia działalność zuchów i harcerzy 2 Szczepu Nadrabiańskiego. Uroczystość była połączona  z nadaniem jednostce zaszczytnego imienia „Szarych Szeregów” i przekazaniem sztandaru.

  Na ten dzień, będący dopełnieniem starań, czekali  nie tylko sami harcerze, ale też rodzice oraz wszyscy ci, którzy przez te lata  wspierali ich duchowo i mobilizowali do działania. Zgodnie z ceremoniałem uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztów sztandarowych: Sztandaru Hufca ZHP im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Bochni, Pocztu Sztandarowego 2 Szczepu, Sztandaru  Krakowskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów oraz Sztandaru Szkoły Podstawowej im. Orła Białego, odśpiewania hymnu ZHP, uczczenia minutą ciszy, tych którzy odeszli na wieczną wartę oraz meldunku złożonego  przez Komendanta 2 Szczepu Nadrabiańskiego dh. Elżbietę Szostak-Kowalik przedstawicielowi Hufca ZHP Bochnia.

  Następnie po odczytaniu aktu fundacyjnego  nadania imienia  i sztandaru nastąpiło jego poświęcenie przez Ojca Jacka Siepsiaka Kapelana Okręgu Małopolskiego ZHR oraz przekazanie go pocztowi sztandarowemu 2 Szczepu Nadrabiańskiego, który dokonał obrzędu prezentacji. W dalszej kolejności okolicznościowe przemówienia wygłosili przedstawiciele władz, zwracając szczególną uwagę  na podstawowe wartości, jakie niesie ze sobą działalność harcerska, która ma ogromny wpływ na wychowanie młodych ludzi w  służbie Bogu, Ojczyźnie  i Bliźniemu .                             

  Uroczystość uatrakcyjnił wzruszający występ artystyczny przygotowany przez harcerzy - piosenki i pieśni harcerskie wykonane przy akompaniamencie akordeonu , gitary, fletu i trąbki zachwyciły i wzruszyły uczestniczących w tym przedsięwzięciu gości.

  Szczególne podziękowania zostały wyśpiewane dla dh. Władysława Zawiślaka, który jest wielkim wsparciem, dodaje siły i chęci do działania marszowickim  zuchom i harcerzom. Dzięki spotkaniom na złazach, podczas harcerskich kominków wspomnień, spotkaniach opłatkowych itd. zuchy i harcerze marzyli o takim zaszczytnym imieniu dla swojej jednostki.

  Imię, jakie otrzymał 2 Szczep Nadrabiański, jest wysoce zobowiązujące, ale też nieprzypadkowe. Uczniowie szkoły zrzeszeni pod sztandarem harcerskim stają się spadkobiercami idei członków Szarych Szeregów, w tym Alka, Rudego i Zośki, dla których służba, braterstwo i  odwaga były najważniejszymi wartościami. Tym samym podkreślają, że ta postawa jest ciągle ważna, bo chociaż zmieniają się czasy, to wartości pozostają niezmienne.  Imię, ściśle związane  z ruchem harcerskim, stanowi również przedłużenie pracy wychowawczej szkoły noszącej zaszczytne imię Orła Białego – symbol Polski, za który krew w czasie  II wojny światowej przelewali m.in. Szaroszeregowcy.

  FOTORELACJA

Galeria

Do góry Powrót
Gdów
Urząd Gminy w Gdowie
Rynek 40
32-420 Gdów

tel. 12 251 41 66
tel. 12 251 42 66
fax. 12 251 40 05