• Witamy na stronie gminy Gdów

  Tutaj znajdziesz informacje m.in. o historii, turystyce, inwestycjach i aktualnych wydarzeniach.
  Dowiedz się więcej o naszej gminie.
 • SMSowy System Ostrzegania

  Jeżeli chcesz otrzymywać za darmo na swoją komórkę komunikaty ostrzegawcze, zapisz się do naszego systemu.
 • Dla turysty

  Poczytaj o zabytkach i ciekawych miejscach, które warto odwiedzić będąc w gminie Gdów.
 • Panoramy 3D

  Malownicze krajobrazy, z których słynie gmina Gdów zachęcają do odwiedzenia tego zakątka Polski.
 • Mistrzowska gmina

  Gmina Gdów została laureatem I edycji konkursu Mistrzowska Gmina 2009/2010, którego celem jest wyłonienie najbardziej aktywnych gmin w Polsce.
Sprawdź dowód: Możesz sprawdzić poprzez stronę www dostępność odbioru dowodu osobistego klikając tutaj
SMSowy System Ostrzegania: Dodaj swój numer i otrzymuj bezpłatnie ostrzeżenia, aby się dopisać kliknij tutaj.
Gmina Gdów ma swój profil na Facebook`u: Bądź na bieżąco z tym co dzieje się w naszej gminie i kliknij lubie to!
RSS

Aktualności

 • Thursday, 31 May 2012 r., Informacje

  Wybierz nowy herb Gminy Gdów!

  Do końca czerwca Mieszkańcy Gminy Gdów mogą wybrać nowy herb Gminy Gdów. Szczegółowe informacje poniżej.

  Szanowni Mieszkańcy Gminy Gdów,

  W styczniu br. Gmina Gdów przystąpiła do opracowania swoich symboli tj.  herbu, flagi, baneru, flagi stolikowej oraz pieczęci. Obecnie znak graficzny, uznawany jako herb Gminy Gdów, składa się ze stylizowanej litery G umieszczonej na tle zielonym, które symbolizuje rolniczy charakter tego terenu. Nad literą G umieszczona jest korona, nawiązująca do osoby króla Władysława Warneńczyka, który według legendy polował na naszych terenach. Górna część tła zielonego zakończona jest błękitnym pasem w kształcie fali, symbolizującym rzekę Rabę.

  Ten znak nie może być jednak oficjalnym symbolem naszej Gminy, ponieważ nigdy nie był opiniowany przez Komisję Heraldyczną działającą przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Symbole jednostek samorządu terytorialnego muszą być zgodne z zasadami heraldyki i weksylologii. W tym celu na jednostki samorządu terytorialnego został nałożony obowiązek wystąpienia o opinię do Ministerstwa, przy którym działa Komisja Heraldyczna.

  Z powodu braku opinii Komisji Heraldycznej Wójt Gminy Gdów zlecił opracowanie poprawnej symboliki Gminy Gdów. Zadanie wykonuje historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jest jednocześnie wieloletnim członkiem Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego. Za opracowanie graficzne odpowiada grafik-heraldyk (absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie). Zakres ich prac obejmuje przeprowadzenie kwerendy źródłowej Gminy Gdów,  sporządzenie ekspertyzy heraldyczno-historycznej naszej Gminy oraz wykonanie projektów herbu Gminy Gdów. Na początku maja br. historyk i artysta-grafik przedstawili efekty swojej pracy. Opracowali oni trzy propozycje herbu Gminy Gdów. Wszystkie trzy propozycje są poprawne pod względem heraldycznym i zgodne z obowiązującym przepisami. Teraz od mieszkańców Gminy Gdów zależy, którą propozycję wybiorą, by zastąpiła dotychczasowe logo i stała się oficjalnym, zgodnym z prawem, herbem naszej Gminy.

  Przedstawiam Państwu trzy propozycje herbu. Do każdej z nich dołączony jest opis wraz z uzasadnieniem ich poprawności. Bardzo proszę o wnikliwe zapoznanie się z przedstawionymi informacjami i podjęcie decyzji, którą z propozycji chcielibyście Państwo wybrać jako herb Gminy Gdów. Swój wybór można przedstawić na dwa sposoby: 

  - wrzucenie ankiety do urny (ankiety można pobrać m.in. w Urzędzie Gminy). Urna ustawiona jest w Urzędzie Gminy (pokój nr 4, Dziennik Podawczy). W okienku przy jednej z propozycji na stronie 2, 3 lub 4 ankiety proszę postawić znak X,

  - osoby, które z różnych powodów nie mogą wrzucić ankiety do urny ustawionej w Urzędzie Gminy mogą wysłać SMS-a na numer 797 715 909 o treści „HERB 1” lub  „HERB 2”  lub „HERB 3”  (w zależności od tego jaką propozycję chcą Państwo poprzeć). Z jednego numeru telefonu można wysłać tylko jedną wiadomość SMS.  W głosowaniu mogą brać udział wszyscy mieszkańcy Gminy Gdów (także niepełnoletni). SMS-y można wysyłać od 28 maja 2012r. do 30 czerwca 2012r. Opłata za SMS jest zgodna z cennikiem opłat za SMS u danego operatora GSM. Wysłanie SMS-a ma charakter dobrowolny.

  Po przeprowadzeniu głosowania zostanie sporządzony protokół i przedstawię go Radzie Gminy. Ostateczną decyzję o wyborze propozycji herbu, jako organ uchwałodawczy Gminy, podejmie Rada Gminy Gdów.

  Po wyborze jednej z propozycji herbu artysta-grafik przygotuje flagę, baner oraz flagę stolikową. Wówczas zostanie przygotowany wniosek do Komisji Heraldycznej działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji nastąpi ostateczne uchwalenie symboliki przez Radę Gminy (dokonanie zmian w Statucie Gminy Gdów) oraz publikacja uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. Cała procedura będzie trwała jeszcze kilka miesięcy.

  Gorąco Państwa zachęcam do wzięcia udziału w podjęciu decyzji dotyczącej symboliki naszej Gminy. Niech to będzie wspólna decyzja wszystkich mieszkańców Gminy Gdów.

   


                                                                       Wójt Gminy Gdów
                                                                         Zbigniew Wojas

   

  Oddanie głosu przez wrzucenie ankiety do urny lub wysyłanie SMSa na charakter dobrowolny. Informacje o wynikach głosowania zostaną przedstawione Radzie Gminy przed podjęciem ostatecznej decyzji.


  HERB 1 – WERSJA JPG    HERB 1 – WERSJA PDF

  HERB 2 – WERSJA JPG    HERB 2 – WERSJA PDF

  HERB 3 – WERSJA JPG    HERB 3 – WERSJA PDF

Galeria

Do góry Powrót
Gdów
Urząd Gminy w Gdowie
Rynek 40
32-420 Gdów

tel. 12 251 41 66
tel. 12 251 42 66
fax. 12 251 40 05