
Rynek 40
32-420 Gdów
tel. 12 251 41 66
tel. 12 251 42 66
fax. 12 251 40 05
Koła Gospodyń Wiejskich działają na terenie gminy Gdów od pół wieku. Obecnie na 28 istniejących kół aż 23 są aktywne. Należą do nich nie tylko babcie i mamy, ale również córki i wnuczki. W sumie w KGW zrzeszonych jest około 500 członkiń. Koła posiadają pełną samodzielność w działaniu. Rolę inspiratora, koordynatora i organizatora różnych zadań pełni Gminna Rada KGW, której przewodniczącą jest Maria Mleczko.
Członkinie KGW uczą, że aktywność społeczna i bezinteresowna praca na rzecz swojego środowiska daje prawdziwą satysfakcję. Działania KGW mają na celu polepszenie warunków życia na wsi, pogłębianie wiedzy o regionie, kultywowanie i promowanie kultury oraz tradycji ludowej. Dzięki zachowanym kronikom i archiwalnym zdjęciom panie z kół gospodyń ocaliły od zapomnienia historie o tym, jak żyli i gospodarzyli nasi przodkowie. Działalność KGW w ostatnim 50-leciu została opisana w książce pt.: „Historia Kołami się toczy”.
Koła posiadają 150 kompletnych strojów ludowych. Ich zakup sfinansowano ze środków własnych lub uzyskanych w ramach ofert składanych przez Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdowie. Pozyskane środki pochodzą z: Gminy Gdów, Starostwa Powiatowego w Wieliczce, Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Panie z KGW promują lokalną kulturę i obyczaje podczas konkursów i uroczystości zarówno gminnych, wojewódzkich jak i ogólnopolskich. Występując w regionalnych strojach, śpiewając pieśni ludowe i prezentując tradycyjne potrawy przyczyniają się do zachowania swojego dziedzictwa.
Do tej pory członkinie KGW promowały swój region podczas:
· Konkursu potraw regionalnych organizowanego podczas Święta Ziemi Gdowskiej
· Dożynek wojewódzkich i gminnych
· Wojewódzkiego Konkursu Potraw
· Małopolskiego Festiwalu Smaku
· Małopolskiej Giełdy Agroturystycznej
· Biesiady Agroturystycznej w Siedlcu uczestnicząc w konkursie pt.:“Potrawy z kaszy”
· Parafiad częstując zgromadzonych potrawami regionalnymi
· Pikniku integracyjnego na rzecz fundacji dla Domu Pomocy Społecznej Dzieci Głęboko Upośledzonych w Krakowie
· Międzynarodowego Festiwalu Pieśni i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych w Podolanach
· Seminarium Kół Gospodyń Wiejskich z terenu województwa małopolskiego
· Święta Jabłka i Gruszki w Czasławiu w ramach lokalnej grupy działania “Beskidek”
· Obchodów 20- lecia Agencji Rynku Rolnego
Szczególnie istotnym elementem życia społecznego wsi jest kultura kulinarna. Przepisy na tradycyjne potrawy mają nie tylko wartość konsumpcyjną, ale i historyczną. Członkinie KGW były współautorkami książki kucharskiej pt.: „ Tradycja zaczarowana w potrawach regionu wielickigo. PRZYgdowskieSMAKI” wydanej pod koniec 2009 roku. Publikacja ta zawiera przepisy na tradycyjne potrawy z naszego regionu, znane tu od dziesięcioleci i przekazywane z pokolenia na pokolenie. W książce można znaleźć dania, które są smaczne i zdrowe i tanie. W ramach środków pozyskanych z Urzędu Marszałkowskiego, w szkołach na terenie gminy Gdów, prowadzone były warsztaty kulinarne, podczas których panie z KGW uczyły dzieci przyrządzać tradycyjne potrawy wedle zawartych w książce przepisów.
Lista KGW z przewodniczącymi
Publikacje:
Kobiety sercem wsi
wydawca: S.F.Teatr Regionalny, Bractwo Literackie Białego Pasterza
rok wydania: 2002
Tradycja zaczarowana w potrawach regionu wielickiego. PRZYgdowskieSmaki
wydawca: Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdowie
rok wydania: 2009
Historia kołami się toczy. Prezentacja Kół Gospodyń Wiejskich gminy Gdów
wydawca: Urząd Gminy Gdów
rok wydania: 2010
Tradition enchanted in dishes from the wielicki region
wydawca: Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdowie
rok wydania: 2011
Angielska wersja autorskiej książki kulinarnej pt.: "Tradycja smaku zaczarowana w potrawach regionu wielickiego. PRZYgdowskieSMAKI" wydanej w 2009 r.
Potrawy wigilijne Doliny Raby
wydawca: Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji rolniczych w Gdowie
rok wydania: 2017