Święto Ziemi Gdowskiej 2022

InformacjeKultura 09 sierpnia 2022

Setki zgromadzonych osób, różnorodne atrakcje,  gwiazdy polskiej sceny muzycznej, zabawa do późnych godzin nocnych, a to wszystko połączone z uroczystym świętowaniem okrągłych, 750  urodzin Gdowa. To właśnie tak przez dwa dni bawili się mieszkańcy Gminy Gdów i liczni Goście.

Scena na gdowskim Zarabiu już od  sobotniego popołudnia zapełniła się talentami. Na początek naszych milusińskich czekało spotkanie z Kosmokwakami, które dzięki swojej niesamowitej energii i radości wprowadziły w zabawowy nastrój wszystkich zgromadzonych. Następnie swój występ zaprezentowała grupa tańca nowoczesnego i hip-hopu, przygotowana przez trenerkę Sarę Dąbrosz, by następnie dzięki pokazowi kickboxingu, przygotowanemu przez Klub Sportów Walki Baca K-1 Gdów publiczność mogła przenieść się w świat sztuk walki , sportowej rywalizacji i fizycznej tężyzny. Swoim talentem pochwaliła się również znana z telewizyjnych muzycznych programów typu talent show Ola Rzuchowicz, młoda wokalistka, która wykonała takie hity jak „Tyle było dni” Marka Grechuty czy „Love Yourself” Justina Biebera, przeplatając utwory starszego typu z tymi aktualnymi. Muzycznymi zdolnościami podzielił się także z gdowską publicznością zespół IMMERSJA z Oliwią Baran, która to właśnie  na gdowskiej scenie zaczynała swoją trwającą już 10 lat muzyczną karierę.

Jednak bez wątpienia największą atrakcją wieczoru okazał się występ CZADOMANA. Paweł Dudek, wokalista disco-polo nie tylko przyciągnął licznych fanów, ale  dostarczył, zgodnie z zapowiedzią, dawkę energii, tańca i dobrej zabawy. Wieczór zakończył się dyskoteką, podczas której publiczność bawiła się w rytm znanych i ponadczasowych utworów przygotowanych przez DJ D-Wave z Energii 2000. To dzięki jego pasji do muzyki i zaangażowaniu nie było mowy o opuszczeniu zabawy przed późnymi godzinami wieczornymi.


Drugi dzień rozpoczął się od uroczystego wprowadzenia korowodu lokacyjnego przy akompaniamencie Reprezentacyjnej Orkiestry Gminy Gdów, zorganizowanego z okazji 750-lecia lokacji Gdowa. W marszu udział wzięło wielu zaproszonych gości i organizacji społecznych, delegacje z miast partnerskich: Bad Nenndorf  i Demandice ale przede wszystkim licznie przybyli mieszkańcy Gdowa i okolic.

Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się od pokazu grupy rekonstrukcyjnej Kompanii Gryfitów i odczytaniu aktu lokacyjnego. Gospodarz Gminy Gdów przypomniał historię Gdowa oraz podziękował wszystkim tym, którzy swoją pracą i zaangażowaniem od wielu już lat wspierają naszą miejscowość. Oficjalna część uroczystości zakończyła się odsłonięciem lokacyjnego muralu, tablicy pamiątkowej i wystawy plenerowej „Gdów wczoraj i dziś”, a następnie występem artystycznym przygotowanym przez Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą Gminy Gdów pod batutą Adama Czyżowskiego oraz rozstrzygnięciem konkursu organizowanego przez CK w Gdowie pt. „Pocztówka z Gdowa” i wręczeniu nagród wszystkim zwycięzcom, których prace zostanę wydrukowane w formie widokówek, jako pamiątki obchodów 750-lecia lokacji Gdowa.

Następnie na muzycznej scenie wystąpił zespół muzyczny ATRAMENT – z wokalistą Sebastianem Atramentem, który przed laty wziął udział w takich programach jak Szansa na Sukces czy Gwiazdy Rocka, a obecnie jest wokalistą i gitarzystą, tworzącym własne kompozycje rockowe.

Jednak niekwestionowaną gwiazdą wieczoru był zespół FEEL, który w tym roku, razem z gdowską publicznością, świętował swoje 15-lecie działalności artystycznej. Tysiące fanów, na czele z gospodarzem Gminy Gdów odśpiewało Jubilatom gromkie 100 lat, wręczając z tej okazji okazały  tort. Koncert, pełen dobrej muzyki i znanych przebojów, przyciągnął tysiące uczestników, a gdowskie Zarabie wypełniło się po brzegi…

Podobnie jak w sobotę, zabawa zakończyła się w godzinach wieczornych przy Dance Party od DJ Wave, oficjalnie kończąc tegoroczne obchody Święta Ziemi Gdowskiej.

Dwudniowe święto naszej gminy było okazją do spotkań, wspólnego celebrowania tak ważnej dla naszej społeczności uroczystości 750-lecia lokacji Gdowa ale i także okazją do zabawy i radości, której w ostatnich dwóch pandemicznych latach nie mieliśmy zbyt wiele. Kolejne „Dni Gdowa” za nami. Kolorowe, muzyczne, pełne atrakcji.Dziękujmy za obecność, dziękujemy też wszystkim,  którzy zaangażowali się w przygotowanie i zabezpieczenie wydarzenia ( druhom strażakom z Gminy Gdów, funkcjonariuszom policji) i do zobaczenia za rok!

Organizatorami  wydarzenia byli: Gmina Gdów, Centrum Kultury w Gdowie i Solny Catering, Partnerami:  Zakład Gospodarki Komunalnej w Gdowie Sp. z o.o., OSP Gminy Gdów, Klub Sportów Walki Baca K-1 Gdów.
Patronat medialny nad Świętem Ziemi Gdowskiej objęli „Dziennik Polski”, Portal „Koncertomania”, „Radio Plus”, „TVP3 Kraków” oraz portal „MójGdów.pl”. Sponsorami wydarzenia byli: „Smokoland” oraz „FiberLink”.

Wiecej zdjęć na FB Gmina Gdów

Fot.A.KasprzykNajnowsze artykuły

InformacjeInwestycje i infrastruktura 04 marca 2024

Prace na drogach gminnych

Informacje 01 marca 2024

75. Sesja Rady Gminy Gdów

InformacjeWydarzeniaSport 04 marca 2024

Spotkanie z Wiceministrem Sportu i Turystyki