Wybory Samorządowe 2024-głosowanie przez pełnomocnika
InformacjeWybory samorządowe 2024 26 marca 2024
Przypominamy, że wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także wyborca, który w dniu głosowania będzie miał ukończone 60 lat, może głosować przez pełnomocnika.
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa powinien zostać wniesiony do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego dla ujęcia wyborcy w obwodzie głosowania ze względu na adres zameldowania na pobyt stały lub adres stałego zamieszkania, do dnia 29 marca 2024 r.
W związku z tym, że w dniu 29 marca (piątek) Urząd Gminy Gdów będzie nieczynny, zgodnie z Zarządzeniem Nr 27/2024 Wójta Gminy Gdów z dnia 19 marca 2024 r. informujemy, że wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa wraz załącznikami może być również wniesiony w postaci elektronicznej przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl
Kto może udzielić pełnomocnictwa do głosowania:
Wyborcy niepełnosprawni posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w tym także wyborcy posiadający równoznaczne orzeczenie organu rentowego, tj. o:
- całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
- niezdolności do samodzielnej egzystencji;
- całkowitej niezdolności do pracy;
- zaliczeniu do I grupy inwalidów;
- zaliczeniu do II grupy inwalidów;
- stałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, z przysługującym zasiłkiem pielęgnacyjnym.
Udzielić pełnomocnictwa do głosowania w wyborach mogą również wyborcy kończący najpóźniej w dniu głosowania 60 lat.
Kto może być pełnomocnikiem:
Pełnomocnikiem może być osoba posiadająca prawo wybierania.
UWAGA!Pełnomocnikiem nie może być:
- osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania,
- mąż zaufania,
- kandydat na posła albo senatora.
UWAGA! Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby lub maksymalnie od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babcia itd.), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
Wymagane dokumenty:
- Wypełniony i podpisany wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania
- Wypełniona i podpisana zgoda osoby, która ma być pełnomocnikiem na przyjęcie aktu pełnomocnictwa
- Kopia aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania (o ile wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał w dniu wyborów ukończonych 60 lat).
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa powinien zostać wniesiony do wójta (burmistrza, prezydenta) gminy, w której wyborca jest ujęty w obwodzie głosowania właściwym dla adresu zameldowania na pobyt stały lub adresu stałego zamieszkania.
Wypełnione wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictw wraz z załącznikami można składać w Urzędzie Gminy Gdów, pokój nr 4, nr tel. 12 2888102.
UWAGA! Złożenie wniosku o udzielenie pełnomocnictwa nie jest tożsame ze sporządzeniem aktu pełnomocnictwa! Sam dokument (akt pełnomocnictwa) jest przygotowywany przez pracowników Urzędu Gminy Gdów i podpisywany przez wyborcę w obecności urzędnika.
Wyborca ma prawo cofnąć udzielone pełnomocnictwo do głosowania przez złożenie najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów stosownego oświadczenia pracownikowi Urzędu Gminy Gdów upoważnionemu przez Wójta Gminy Gdów do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania lub doręczenie takiego oświadczenia właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania, pod warunkiem, że pełnomocnik jeszcze nie oddał głosu.
Wyborca, który udzielił pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu, może także zagłosować osobiście, pod warunkiem, że zrobi to wcześniej niż pełnomocnik.
Przed pierwszym głosowaniem w wyborach samorządowych akt pełnomocnictwa sporządza się odrębnie na pierwsze głosowanie (tzw. I turę) oraz na ponowne głosowanie (tzw. II turę), jeżeli będzie ono przeprowadzane.
Najnowsze artykuły
InformacjeWybory prezydenckie 2025 29 kwietnia 2025
Pierwsze posiedzenie oraz szkolenie obwodowych komisji wyborczych
InformacjeWybory prezydenckie 2025 29 kwietnia 2025
Postanowienie nr 66/2025 Komisarza Wyborczego w Krakowie II z dnia 28 kwietnia 2025 r.
Informacje 28 kwietnia 2025