103. Rocznica Odzyskania Niepodległości

InformacjeKultura 12 listopada 2021

W czwartek, 11 listopada 2021r. uroczyście obchodzono 103. Rocznicę Odzyskania Niepodległosci.

Relacja na stronach Centrum Kultury w Gdowie oraz Mój Gdów

Przemówienie okolicznościowe Wójta Gminy Gdów Zbigniewa Wojasa:

Szanowni Państwo! Drodzy mieszkańcy gminy Gdów!

To wielka radość móc z Państwem świętować 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym bardziej , że czynimy to w mocno ograniczonym gronie ze względu na przybierającą ponownie na sile pandemię.

Minął już ponad wiek, odkąd możemy swobodnie mówić w języku polskim i stanowić o sobie. To wielki dar, za który nasi dziadkowie płacili swoją krwią i swoim życiem. Dar, który należy pielęgnować, bo nie jest dany raz na zawsze.

W dniu naszego Święta Narodowego warto poddać się refleksji i pomyśleć o dzisiejszej Polsce. Czym Polska jest dla mnie? Czego Polska ode mnie oczekuje? Co mogę sam Polsce ofiarować?

Brytyjski historyk powiedział kiedyś , że Polacy są przede wszystkim patriotami. Wiele razy dowodzili, że są gotowi umierać za ojczyznę; tylko nieliczni są jednak gotowi dla niej pracować. Te słowa bardzo dobrze pasują do dzisiejszej sytuacji w naszym kraju.  30 lat temu kiedy upadł komunizm , odzyskaliśmy pełnię Wolności ale kiedy jednak popatrzymy  na to, co się w naszym kraju obecnie dzieje, warto zadać  sobie pytanie – czy umiemy z tej Wolności mądrze korzystać?

Czemu ma służyć szukanie sobie wrogów wewnątrz Ojczyzny, dzielenie ludzi na naszych i tych drugich?

Przecież nigdy w historii żadnego kraju nie było sytuacji, w której całe społeczeństwo miałoby te same poglądy na dany temat. Każdy z nas jest inny. Ta indywidualność jest bardzo ważna, bo pomaga budować otwarte tolerancyjne społeczeństwo, szanujące godność i prawa każdego człowieka. A przecież choć jesteśmy różni, to mamy wspólny mianownik, ważniejszy od wszystkiego – jesteśmy Polakami. I dlatego w tym wszystkim najważniejszy powinien być dialog.

Musimy wrócić do rozmów, współpracy i szukania kompromisów, bo jeśli o tym zapomnimy, to wszystko to, co przez ostatnie dziesiątki lat udało nam się zbudować, zostanie zrujnowane. Nasz święty Jan Paweł II – papież dialogu od początku swojego pontyfikatu głosił przesłanie dotyczące szacunku wobec drugiego człowieka i porozumienia ponad religijnymi i ideowymi podziałami. Dzisiaj jego nauka wydaje się szczególnie istotna wobec wyzwań, które przynosi ze sobą XXI wiek- napięć społecznych i sytuacji pandemii. Również Papież Franciszek napisał w swojej najnowszej encyklice: że  Usiąść i słuchać drugiego człowieka (…) - to wzór postawy otwartości tego, kto przezwycięża swój narcyzm i akceptuje drugiego, zwraca na niego uwagę i przyjmuje go do własnego kręgu.

Kiedy ponad 100 lat temu odzyskiwaliśmy Niepodległość, też nie było wśród Polaków jednomyślności. Najlepszym przykładem są dwaj bohaterowie tamtych czasów – Józef Piłsudski i Wincenty Witos. W swoich poglądach wielokrotnie nie zgadzali się . Mieli inne wizje tego, jak Polska ma wyglądać. Ale dla dobra naszego kraju, różnice poglądów odstawili na bok. Na pierwszy plan postawili to, co ich łączyło – Polskę. Potrzeba nam tego samego dzisiaj.

Stoimy dziś w miejscu, gdzie musimy odrzucić to, co nas dzieli, a mocno chwycić się tego, co nas łączy. Naszym wspólnym celem powinna być dzisiaj odpowiedzialna postawa w obronie naszych granic.

Solidarnie walczmy z koronawirusem, musimy razem chronić miejsca pracy, które z powodu pandemii mogą zostać zlikwidowane. Musimy razem wspierać rodziców i nauczycieli w obecnym procesie nauczania, aby nasze dzieci nie straciły możliwości rozwoju  poszerzania swojej wiedzy. To wszystko nasze dzisiejsze obowiązki. To trudne zadanie ,ale musimy je podjąć wszyscy razem .

Pamiętajmy, że wskrzeszony 103 lata temu ogień wolności  to nie tylko wydarzenia historyczne i minione dzieje , ale dzisiaj to  przede wszystkim obecne postawy i działania. Czerpiąc z doświadczeń poprzednich pokoleń pamiętajmy , że to my wszyscy mamy wpływ na to , jak wygląda rzeczywistość i w jakiej atmosferze żyjemy i żyć  będziemy.

Dziś składam hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, spuściznę pozostawioną nam – naszą wolność. A powinnością naszą jest jej zachowanie dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Dziękuję za udział w dzisiejszych obchodach Narodowego Święta Niepodległości mieszkańcom, gościom, stowarzyszeniom pocztom sztandarowym, strażakom, policji, wszystkim delegacjom, dyrektorom szkół, nauczycielom, harcerzom, przedszkolakom, młodzieży szkolnej, księżom za odprawienie mszy św. W intencji ojczyzny, a także orkiestrze dętej za muzyczne uświetnienie uroczystości.



Najnowsze artykuły

InformacjeWybory samorządowe 2024 19 kwietnia 2024

21 kwietnia br. II Tura wyborów na Wójta Gminy Gdów

InformacjeWybory samorządowe 2024 19 kwietnia 2024

Dyżur w Urzędzie Gminy Gdów w dniu wyborów 21 kwietnia br.

InformacjeWybory samorządowe 2024 19 kwietnia 2024

INFORMACJA Gminnej Komisji Wyborczej w Gdowie o pełnionych dyżurach