Zespoły artystyczne

W ramach prowadzenia zespołowych form edukacji kulturalnej i wychowania przez sztukę, w Centrum Kultury w Gdowie czynnie działają:

Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów

  • Działa nieprzerwanie od roku 1966. Od roku 1976 patronat nad zespołem sprawował Gminny Ośrodek Kultury w Gdowie,w listopadzie 2016 obchodziła jubileusz 50- lecie istnienia. Grupa zdobywa liczne laury na festiwalach i przeglądach muzycznych, w roku 2008 Orkiestra Dęta reprezentowała Powiat Wielicki a zarazem Gminę Gdów na uroczystości Dnia Orkiestr Dętych w Monachium.
  • Orkiestra popularyzuje muzykę marszową a także rozrywkową, uświetniając swoimi występami uroczystości państwowe, lokalne, kościelne, dając rocznie około 20 koncertów. Jest to tym samym najdłużej działający zespół artystyczny w gminie Gdów.

Dziecięcy zespół folklorystyczny "Mali Gdowianie”

  • Zespół przedstawia autentyczną formę regionu krakowskiego i subregionu gdowskiego, prezentując formy tańca, śpiewu, obrzędu oraz zabaw dostosowanych do grupy wiekowej.

Chór mieszany "Tutte le Corde"

  • Chór powstał w 2006 roku. Tworza go miłośnicy śpiewu w różnym wieku, których łączy muzyczna pasja i pragnienie dzielenia się muzyką z innymi. Chór działamy przy Centrum Kultury w Gdowie. W repertuarze posiada: pieśni patriotyczne i ludowe, utwory klasyczne i rozrywkowe, kolędy i pastorałki. Koncertuje podczas lokalnych uroczystości, jak również w całej Polsce i za granicą.

Chór uniwersytecki "Serenada"

  • Zrzeszający emerytów i rencistów z terenu gminy chór Serenada uświetnia uroczystości patriotyczne i kościelne. W swoim repertuarze ma również szlagiery minionych lat. Z wielkim zaangażowaniem występuje na scenie Centrum Kultury i podczas imprez plenerowych; równie często koncertuje w gdowskim Sanktuarium. Chór prowadzi Hanna Dziewońska a od 2012 roku grupa stała się również chórem akademickim

Zespół Tańca i Śpiewu "Małe Zręczyce" oraz Kapela Zręczycka

  • Zespół tworzą uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Zręczycach. Mają w repertuarze piosenki ludowe, pieśni patriotyczne i utwory religijne. „Małe Zręczyce” prezentują folklor ziemi gdowskiej na festiwalach folklorystycznych w kraju i poza granicami, na lokalnych uroczystościach takich jak Święto Ziemi Gdowskiej, Dożynki, Święto Niepodległości, Pochód Trzech Króli, Jasełka.
  • Zespół występuje w towarzystwie kapeli „Zręczyckiej”, którą tworzą: kierownik ZTiŚ „Małe Zręczyce” pani Hanna Dziewońska (akordeon), pani Joanna Pudlik (skrzypce), pani Natalia Szostak (wiolonczela), pan Jan Polończyk (trąbka) oraz pan Krzysztof Niewiarowski (klarnet). Zespół działa pod patronatem Centrum Kultury w Gdowie i reprezentuje gminę Gdów

W ramach prowadzonej działalności sportowo-rekreacyjnej działa grupa cheerleaderek oraz gimnastyki artystycznej.


Zespoły artystyczne