mGmina Gdów
Gmina Gdów w twoim smarfonie! Pobierz i bądź na bieżąco.

Gmina Gdów położona jest w centralnej części Województwa Małopolskiego, w Powiecie Wielickim na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych Myślenice – Bochnia, a także Kraków – Wieliczka – Limanowa. Gmina Gdów znajduje się w południowo-zachodniej części Pogórza Bocheńskiego oraz północno-wschodniej części Pogórza Wielickiego. Zróżnicowane ukształtowanie – część terenu ma charakter równinny, a część – falisto-pagórkowaty sprzyja rozwojowi turystyki i rekreacji.
Wycieczkę po Gminie Gdów warto rozpocząć od poznania miejsc stanowiących świadectwa historii regionu i Polski.
W samym sercu Gdowa znajduje się Sanktuarium NMP, w którym można zobaczyć słynący łaskami obraz z wizerunkiem Maryi, koronowany w 1999 r. Jak mówi legenda, kościół został ufundowany przez króla Władysława Warneńczyka w podzięce za uratowanie życia. Najstarsze zachowane fragmenty budowli pochodzą z pocz. XV wieku (zakrystia, część murów kościelnych, spiżowy dzwon procesyjny odlany w 1462 roku). Wnętrze kościoła utrzymane jest w stylu barokowym i rokoko. W głównym ołtarzu znajduje się kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Gdowskiej z pierwszej połowy XVIII wieku.
Na gdowskim cmentarzu znajduje się Kopiec powstańców krakowskich z 1846 r., którzy stoczyli w okolicach Gdowa bitwę z wojskami austriackimi. Kopiec jest także ich Mogiłą – pochowanych jest tu 154 uczestników bitwy.
Parafia w Niegowici jest miejscem pierwszej posługi duszpasterskiej ks. Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Obowiązki wikarego pełnił w tutejszej parafii na początku swojej kapłańskiej drogi ( 1948-1949 ).Niegowicka parafia jest jedną z najstarszych parafii w Małopolsce, na uwagę zasługujesie kościół pw. Wniebowzięcia NMP, wybudowany z inicjatywy księdza Karola Wojtyły. W ołtarzu głównym najduje się XVII-wieczny obraz Matki Boskiej Wniebowziętej. Można także obejrzeć m.in konfesjonał, w którym spowiadał przyszły Papież oraz wierną replikę Jego grobu w Watykanie. Zobacz więcej
W Niegowici można zwiedzić Izbę Regionalną - zbiory zgromadzone są w trzech salach. Pierwsza jest repliką pokoju wikarego Wojtyły. Drugą salę wypełniają eksponaty związane z organizacjami wiejskimi, a w ostatnim pomieszczeniu znajdują się sprzęty codziennego użytku naszych pradziadków.
Pierzchów – miejscowość, w której na świat przyszedł gen.Jan Henryk Dabrowski, twórca Legionów Polskich we Włoszech, bohater Hymnu Polski. Dla upamiętnienia niezwykłego Krajana mieszkańcy usypali Kopiec, obok którego można podziwiać pamiątkowy Pomnik.
W Hucisku swój Dom Twórczości wybudowali krakowski malarz i reżyser Tadeusz Kantor oraz jego żona, malarka Maria Stangret Kantor
Wypoczywając w Gminie Gdów nie można ominąć pięknego punktu widokowego położonego w Stryszowej, z którego można zaobserwować atrakcyjność ukształtowania terenu okolicznych miejscowości. Nad okolicą góruje niezwykły, 14-metrowy Krzyż Milenijny.
W każdym zakątku Polski zobaczyć można urokliwie dwory szlacheckie, również w naszej gminie znajdują się przykłady takich zabudowań. Znajdują się one na terenie m.in. Bilczyc, Gdowa czy Niegowici. Jednym z pięknych przykładów drewnianej zabudowy dworskiej jest zręczycki, modrzewiowy dwór Feillów, usytuowany w okalającym go Lesie Wólczańskim.
Dolina Raby
Raba jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych walorów przyrodniczych Gminy Gdów. Rzeka będąca prawobrzeżnym dopływem Wisły od wielu lat stanowi główne miejsce odpoczynku dla wszystkich, którzy korzystając z letnich promieni słońca licznie zjeżdżają się nad gdowskie Zarabie. Aby urozmaicić czas spędzony przez mieszkańców i turystów nad gdowską Rabą powstała Promenada – miejsce idealnie pasujące do spacerów oraz spotkań towarzyskich