Barszcz Sosnowskiego - usuwanie

Gmina Gdów od kilku lat konsekwentnie pozyskuje środki finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie i podejmuje działania związane z eliminacją skupisk barszczu Sosnowskiego, który jest niebezpieczny dla ludzi. Mieszkańców prosimy, by miejsca występowania roślin zgłaszać do sołtysów lub bezpośrednio do Urzędu Gminy.

Barszcz Sosnowskiego występuje na polach, nieużytkach, nad brzegami cieków wodnych itp. Roślina zwana jest potocznie "zemstą Stalina". W czasach PRL-u miała służyć jako pasza dla bydła, a okazała się groźną dla zdrowia ludzi oraz środowiska. Szkodliwość roślin barszczu Sosnowskiego wynika z ich właściwości parzących i alergizujących. Działanie parzące ma cała roślina, a zwłaszcza liście (sok rośliny). Ma też jeszcze jedną wadę – może wywołać u człowieka reakcje skórne, podobne do poparzeń nawet III stopnia. I nie musi to być efekt jej dotknięcia – wystarczy samo przebywanie w odległości około 5 metrów od niej. Ryzyko wzrasta w okresie kwitnienia i przy upalnej pogodzie.

Utrudnieniem w zwalczaniu tej rośliny jest wysoki współczynnik rozmnażania, odporność na herbicydy oraz potrzeba wieloletniego i dokładnego stosowania zabiegów niszczących na obszarze jej występowania. Nasiona tej rośliny zalegają w glebie i zachowują zdolność kiełkowania do 5 lat. W praktyce stosuje się dwa sposoby zwalczania barszczu: mechaniczny polegający na wykopywaniu korzeni lub wielokrotne koszenie w ciągu okresu wegetacyjnego oraz sposób chemiczny poprzez stosowanie herbicydów (od maja do września).

Na zgłoszonych obszarach specjalistyczna firma wykonuje odpowiednie zabiegi zwalczające niebezpieczną roślinę.

Więcej informacji na stronach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

mGmina Gdów

Gmina Gdów w twoim smarfonie! Pobierz i bądź na bieżąco.

Pobierz w App Store Google Play

Interaktywna mapa gminy Gdów

Sprawdź