Bad Nenndorf

Bad Nenndorf to niemieckie miasto uzdrowiskowe położone w Dolnej Saksonii w powiecie Schaumburg.

Uzdrowisko Bad Nenndorf leży między wzgórzami Deister i Bückerburg, około 25 km na zachód od Hannoveru.Powstało ono w 1787 roku, gdy hrabia Wilhelm IX z domu Hassen-Kassel kupił znajdujące się w Bad Nenndorf źródła solanek i siarki znane ze swojej wartości leczniczej. Dzięki hrabiemu wybudowane zostały hotele i domy kąpielowe.

Wilhelm IX zadbał również o utworzenie Parku Zdrojowego, który był wzorowany na ogrodach pałacowych księcia Goerga Wilhelma z Homburg. Na 35 hektarach posadzono 35 gatunków krzewów, 33 gatunki róż i 203 rodzaje drzew. Wśród nich znalazło się „diabelskie drzewko” – niemiecki buk mający charakterystyczne poskręcane gałęzie.W 1803 roku, gdy Bad Nenndorf zyskał miano księstwa powstał tam klasycystyczny pałacyk „Schlösschen“. Do 1807 roku mieszkał w nim młodszy brat cesarza Napoleona Bonaparte – Hieronim Bonaparte. Opuścił rezydencję po tym jak został królem Westfalii.

Uzdrowisko Bad Nenndorf licznie odwiedzają zarówno Niemcy jak i zagraniczni turyści. Korzystają oni z bogatej oferty masaży, kąpieli i zabiegów leczniczych. Chętnie spacerują również  po Parku Zdrojowym, w którym znajdują się: muszla koncertowa, szachownica, pijalnia wody oraz kino.
BAD NENNDORF

Historia współpracy  polsko-niemieckej

Zaczęło się od strażaków
Aby przypomnieć sobie początki współpracy polsko-niemieckiej na terenie gminy Gdów trzeba sięgnąć pamięcią do 2001 roku. Dwadzieścia lat temu Ochotnicza Straż Pożarna z Gdowa rozpoczęła współpracę międzynarodową ze strażakami z powiatu Schaumburg w Niemczech. Jej efektem są coroczne spotkania młodzieży. Pierwsze spotkanie odbyło się w 2001 roku Niemczech i od tego czasu regularnie organizowane są podobne wymiany trwające około 10 dni.
Dołączył samorząd
W oparciu o doświadczenia zdobyte przez strażaków oraz nowe pomysły na współpracę samorządową (głównie w zakresie kultury, szkolnictwa, turystyki, sztuki, działalności organizacji pozarządowych, a w szczególności wymiany młodzieży polskiej i niemieckiej) w 2007 roku zostało zawarte oficjalne porozumienie pomiędzy gminą Gdów a miastem Bad Nenndorf. Obecnie wzajemne odwiedziny są okazją do podsumowania dotychczasowej działalności oraz zaprezentowania w gościom atrakcji gminy Gdów i naszego regionu, a także rozmów mających na celu wyznaczenia kierunków współpracy na przyszłość.
Następnie młodzież szkolna
Jednym z rezultatów wspólnych działań samorządowców było nawiązanie ścisłej współpracy szkół z Gdowa i Niegowici ze swoimi odpowiednikami zza zachodniej granicy, czego efektem są wzajemne wymiany młodzieży polskiej i niemieckiej. Projekty współfinansowane są ze funduszy pozyskanych z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
 

 W 2018 roku Gmina Gdów przystąpiła do projektu Europa for Citizens - "Europa dla Obywateli" wspólnie z gminami Demandice na Słowacji,  Koprivnički Ivanec na Chorwacji oraz Demjén na Węgrzech. Międzynarodowy projekt, finansowany ze środków Unii Europejskiej, zakłada integrację grup folklorystycznych z Chorwacji, Węgier, Słowacji i Polski. W roku 2018  delegacja naszej gminy z zespołem Tańca i Śpiewu Małe Zręczyce gościła na Słowacji, a rok pózniej wyjechała prezentować nasz region w gminie Koprivnički Ivanec.

 


Europe for Citizens-Koprivnički Ivanec 2019


Europe for Citizens -Demandice 2018


Miasto Partnerskie Bad Nenndorf