Targowisko "MÓJ RYNEK"

Od maja 2019 roku mieszkańcy naszej gminy zyskali nowe miejsce, w którym mogą zrobić zakupy w sobotni poranek. Targowisko produktów regionalnych „Mój Rynek” coraz częściej nazywane „ryneczkiem” działa na gdowskim Zarabiu, w każdą sobotę od 7.30, w miejscu odbywających się tutaj od lat jarmarków.Misja nowo otwartego miejsca jest prosta – łączenie ludzi – lokalnych producentów żywności i innych towarów z klientami. W założeniu lokalny „ryneczek”, jest miejscem na którym jest:

  • BEZPOŚREDNIO – założeniem jest aby wszystkie produkty pochodziły od wytwórców, którzy własnoręcznie uprawiają, hodują i produkują żywność i inne towary (np. rękodzieło, twórczość ludową, sadzonki roślin, drobne rzemiosło), a sprzedający osobiście będą prezentować swoje produkty.
  • NATURALNIE – sprzedawana żywność i pozostałe towary powinny być zdrowe i naturalne, bez rozmaitych polepszaczy, wytwarzane metodami tradycyjnymi.
  •  LOKALNIE – towary powinny pochodzić z okolicznych gospodarstw, ogrodów, pasiek, plantacji czy upraw; oferować je będą nasi rolnicy, sadownicy, ogrodnicy, plantatorzy, pszczelarze, gospodynie, przetwórcy czy drobni rzemieślnicy działających w okolicy

Po blisko dwóch latach działania, podczas których na „Ryneczku” nabyć można lokalne, tradycyjne i zdrowe produkty widać, że idea utworzenia tego miejsca trafia w oczekiwania mieszkańców.

  • na targowisku można nabyć min. wiejski chleb, pierogi, wypieki, przetwory. Duża w tym zasługa pań z Kół Gospodyń Wiejskich, które oferują najbardziej oczekiwane przez klientów produkty –, słowem wszystko to, czym od lat słyną w naszej gminie i dzięki czemu zdobywają nagrody na konkursach i przeglądach kulinarnych.
  • targowisko słynie również z oferty lokalnych producentów, można tu nabyć nabiał/sery krowie i kozie, mleko, śmietanę masło, wiejskie jajka, miody, wyroby z lawendy, kwiaty i sadzonki krzewów, wspaniałe pomidory z Gdowa, ekologiczne truskawki, rękodzieło.
  • organizatorzy wciąż poszukują i zapraszają zainteresowanych sprzedażą, a informacje można uzyskać pod numerem telefonu 501-225-365 

INFORMACJA DLA WYSTAWCÓW TARGOWISKA MÓJ RYNEK

1.Produkcja i obrót żywnością musi spełniać określone wymagania związane z bezpieczeństwem i jakością produktów. Wymagania te mogą być inne dla różnych rodzajów produktów, najlepiej przed rozpoczęciem działalności zwrócić się do:

powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej (sanepid)– w przypadku produktów roślinnych

powiatowego lekarza weterynarii – w przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego

2. Konieczność zarejestrowania działalności w Sanepidzie

  • nie trzeba się rejestrować, jeśli sprzedaż można uznać za „okazjonalną” czyli prowadzoną jednorazowo/ incydentalnie/ rzadko/niecyklicznie -
  • we wszystkich innych przypadkach należy dopełnić wymogu rejestracji.

Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 roku o bezpieczeństwie żywności i żywienia określa wymagania i procedury niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa żywności i żywienia. Warto podkreślić, że jeśli sprzedajemy towar na wagę, to urządzenie musi mieć stosowną legalizację. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wagi, lepiej jest sprzedawać towar na sztuki, kubki itp.