Szlak Kulturowy

TROCHĘ HISTORII… SZLAK KULTUROWY długość  42,1 km

  • PRZEBIEG TRASY: Gdów Zarabie II – Marszowice – Nieznanowice - Pierzchów – Niegowić – Liplas – Wiatowice – Jawczyce – Bilczyce – Niżowa - Hucisko – Winiary – Kunice – Fałkowice – Gdów Zarabie I.

Szlak kulturowy jest najdłuższym do pokonania ze wszystkich opisanych tutaj szlaków. Wybierając podróż tą trasą mamy do pokonania ponad 40 kilometrów. Na całej długości drogi znajduje się wiele obiektów, które stanowią świadectwo historii ludzi i miejsc. Rozpoczynając drogę przy Zajeździe Szałas, poruszamy się przez most na Rabie w kierunku ul. Targowej, która prowadzi do Marszowic, i dalej do miejscowości Nieznanowice.W miejscowości tej mijając betoniarnię kierujemy się prosto - wzdłuż stawów. Kolejną wsią którą osiągamy jest Pierzchów – miejsce urodzin Jana Henryka Dąbrowskiego, twórcy Legionów Polskich we Włoszech. Znajduje się tu kopiec i pomnik ku jego pamięci. Równie interesującym przystankiem na naszej trasie jest Niegowić – pierwsza parafia na drodze posługi kapłańskiej ks. Karola Wojtyły. Przed kościołem stoi pomnik wyjątkowy – bo przedstawiający Ojca Świętego Jana Pawła II z początków jego pracy duszpasterskiej. Dalej na szlaku spotkamy dwa piękne dwory szlacheckie. Pierwszy z nich znajduje się jeszcze w Niegowici, drugi z nich znajduje się w Bilczycach. Z Gminą Gdów związany był wybitny polski artysta Tadeusz Kantor, jego dom twórczy znajduje się bowiem w Hucisku. Obok budynku stoi Krzesło Kantora – 14-metrowa konstrukcja stanowiąca charakterystyczny punkt okolicy. Mijając „Kantorówkę” poruszamy się kolejno w kierunku Kunic, Fałkowic, w których mijając remizę OSP zmierzamy w kierunku gdowskich ulic – Na Grobli oraz Łapanowskiej, gdzie następuje zamknięcie pętli. Decydując się na przejazd właśnie tą trasą…

  • PAMIĘTAJ!

Szlak prowadzi głównie drogami asfaltowymi, poruszamy się w dużej mierze drogami publicznymi co ułatwia modyfikację szlaku według własnego uznania.