80.rocznica zagłady Żydów z Gdowa

Informacje 26 sierpnia 2022

W 80. rocznicę zagłady Żydów z Gdowa Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas złożył pod Pomnikiem Pamięci w Gdowie wiązankę  i zapalił  znicz w dowód pamięci pomordowanym mieszkańcom Gdowa.

Tragiczna historia  zagłady społeczności żydowskiej z Gdowa wiąże się z historią wielickiego Getta.W Gdowie, 1 sierpnia 1942 r. pojawiło się zarządzenie informujące o tym, że w Wieliczce jest tworzone Getto, do którego wszyscy Żydzi z Gdowa, Dobczyc, Niepołomic, Mogiły, Bieżanowa oraz z okolicznych wiosek mają obowiązkowo przesiedlić się samodzielnie do dnia 20 sierpnia 42 r. Do tego dnia Niemcy zakończyli przesiedlanie wszystkich Żydów z Gdowa i ulokowali ich w utworzonym w Wieliczce Getcie. Mieściło się ono w centrum miasta, gdzie na niewielkim terenie skupiono ok 11 tys. Żydów. Gęstość zaludnienia przekraczała granice możliwości. Wielu przybyłych Żydów spało pod gołym niebem, w szopach, oborach lub w zbitych na poczekaniu budach .

27 sierpnia 1942 r. nastąpiła zagłada. Na pastwisku obok cegielni i stacji kolejowej (obecna ul. Narutowicza), przez cały dzień Niemcy przeprowadzali selekcję przypędzonych z Getta w to miejsce Żydów. Starców, dzieci, chorych oraz personel medyczny wywożono samochodami na żydowski kirkut na Grabówkach  oraz do Puszczy Niepołomickiej gdzie dokonywano zbiorowych egzekucji .Około 700 silnych mężczyzn załadowano w wagony i wywieziono do ciężkiej pracy w Stalowej Woli. Pod koniec dnia pozostałych ponad 9 tys. Żydów załadowano do 52 wagonów towarowych wysypanych wapnem, w których pozamykani, po 3 dniach - 30 sierpnia - dojechali bezpośrednio do komór gazowych w KL Bełżec.
 

Przed wybuchem wojny Żydzi w Gdowie stanowili ponad 20% mieszkańców ( ok.450 osób) w pozostałych miejscowościach Gminy Gdów Niegowić zamieszkiwało dalszych kilkadziesiąt osób. Gdowscy Żydzi zamieszkiwali głownie rejon rynku i pobliskie ulice, w sumie 38 budynków. Posiadali tam: 11 karczm, 2 zajazdy, 2 piekarnie i mleczarnie. Zajmowali się również skupem płodów rolnych oraz posiadali skaldy z rożnymi materiałami a część zajmował się rzemiosłem-głównie krawiectwem- czytamy w publikacji W. Chorązkiego „Gmina Gdów od średniowiecza do współczesności”

Wiecej informacji na stronie Strażnicy Czasu



Najnowsze artykuły

InformacjeWybory samorządowe 2024 19 kwietnia 2024

21 kwietnia br. II Tura wyborów na Wójta Gminy Gdów

InformacjeWybory samorządowe 2024 19 kwietnia 2024

Dyżur w Urzędzie Gminy Gdów w dniu wyborów 21 kwietnia br.

InformacjeWybory samorządowe 2024 19 kwietnia 2024

INFORMACJA Gminnej Komisji Wyborczej w Gdowie o pełnionych dyżurach