Co dalej z Domem Katolickim ZORZA? Zbieramy podpisy poparcia

InformacjeKulturaOświataInwestycje i infrastruktura 29 września 2021

Wszystkich mieszkańców, którym zależy na ponownym „ożywieniu” Domu Katolickiego ZORZA i jego otoczenia zachęcamy do wyrażenia poparcia w tej sprawie. Pierwsza zbiórka podpisów już w sobotę, 2 października, godz. 8:00 – 11:00, Rynek w Gdowie.

Dom Katolicki „Zorza” to obiekt będący przez dziesięciolecia wizytówką centrum Gdowa, jednak od wielu lat pozostaje nieużytkowany i zaniedbany, podczas gdy mógłby być wykorzystany na cele społeczne, do których został stworzony. Stąd propozycja, by obiekt został przekazany na rzecz Gminy Gdów, która w pełni wykorzysta jego potencjał, „ożywi” to miejsce i sprawi, że będzie ono ponownie pełniło funkcje społeczno-oświatowo-kulturalne służąc zarówno parafianom, jak i całej społeczności Gminy Gdów – mówi o pomyśle Zbigniew Wojas, Wójt Gminy Gdów.

Kilka słów o Domu Katolickim „Zorza”...
Obiekt wybudowany w latach 30-tych XX wieku, położony przy wjeździe z ul. Łapanowskiej na ul. Młyńską w Gdowie. W przedwojennym Gdowie był on najładniejszym i najbardziej okazałym budynkiem. Zaprojektowany dla amatorskich teatrów tzw. Akcji Katolickiej powstał wysiłkiem wielu osób, by przez lata pełnić rolę pierwszej w Gdowie placówki kulturalnej. W ostatnim czasie w obiekcie funkcjonowało Przedszkole Samorządowe, które w 2011 roku „wyprowadziło się” do nowej siedziby. Dwa lata później budynek opuściły siostry zakonne i zamieszkały w Stacji Opieki Caritas obok wikarówki. Od tamtego czasu budynek nie jest zamieszkały, ani wykorzystywany, a jego otoczenie jest mocno zaniedbane. Obecnie wielu mieszkańców - w tym organizacje społeczne na czele ze stowarzyszeniem „Historia i Tradycja Gminy Gdów” - zwraca uwagę na zapomniany i ginący na naszych oczach jeden z najładniejszych budynków Gdowa. Stąd propozycja, by obiekt został przekazany na rzecz Gminy Gdów, która wykorzysta jego potencjał i sprawi, że będzie on ponownie służył mieszkańcom.

Pierwsze kroki zmierzające do „ożywienia” ZORZY zostały poczynione. Wójt Gminy Gdów zwrócił się do Proboszcza Parafii pw. Narodzenia NMP z propozycją przekazania obiektu na rzecz Gminy Gdów celem zagospodarowania tego miejsca. W związku z licznymi głosami mieszkańców i organizacji społecznych zwróciłem się do Parafii o podjęcie rozmów w sprawie budynku Domu Katolickiego „Zorza” – mówi Wójt Zbigniew Wojas. Aby, dodatkowo pokazać jak wielu osobom zależy na przywróceniu świetności temu miejscu zachęcam wszystkich do złożenia podpisu poparcia w tej sprawie. W zbiórkę podpisów zaangażują się seniorzy z Gdowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, za co im serdecznie dziękuję – dodaje.

Pierwsza akcja zbierania podpisów poparcia będzie prowadzona na Rynku w Gdowie w najbliższą sobotę od godz. 8:00 do 11:00. Wszystkich, którym zależy na odrestaurowaniu tego pięknego i ważnego obiektu zachęcamy do udziału. Mamy nadzieję, że już niebawem uda się odnowić to miejsce i w pełni wykorzystać jego potencjał, by ponownie pełniło funkcje społeczno-oświatowo-kulturalne służąc zarówno parafianom, jak i całej społeczności Gminy Gdów.Najnowsze artykuły

InformacjeOświataInwestycje i infrastruktura 17 lipca 2024

Podglądamy rozbudowę Szkoły Podstawowej w Bilczycach