Historia pewnego bombowca…. Prezentacja filmu

InformacjeKulturaOświata 04 stycznia 2022

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do obejrzenia filmu pt. „Katastrofa samolotu B-17 Flak Happy Baby”. W reportażu przedstawiono historię katastrofy bombowca B-17 w Wólce Zręczyckiej w czasie II Wojny Światowej, a zdjęcia do materiału powstały podczas ubiegłorocznych wakacji.

13 września 1944 roku, samolot ten, biorąc udział w nalocie bombowym na śląskie rafinerie benzyny syntetycznej, został uszkodzony i na dwóch pracujących silnikach doleciał do Gminy Gdów. Po szczęśliwym opuszczeniu maszyny przez załogę - na spadochronach - forteca samodzielnie wylądowała. Po przyziemieniu odwróciła się dziobem w kierunku Krakowa i tak znieruchomiała.

Historię upadku latającej fortecy opowiadają: Tomasz Jastrzębski – jeden z członków zespołu który, odkrył tajemnicę „Flak Happy Baby” (członek Polskiego Towarzystwa Historycznego), pilot Leszek Mańkowski – mieszkaniec Podolan (prezes Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa) oraz sołtys miejscowości Iwona Ruman, a nad całością czuwał Rober Springwald - pracownik Głosu Seniora i Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Film pt. „Katastrofa samolotu B-17 Flak Happy Baby” jest jednym z reportaży upamiętniających strącenia samolotów lotników alianckich walczących o niepodległość Polski. Powstał on w ramach projektu „Nieznani Bohaterowie Niebios” organizowanego przez Stowarzyszenie Manko - Głos Seniora.

Film pt. „Katastrofa samolotu B-17 Flak Happy Baby”Najnowsze artykuły

mGmina Gdów

Gmina Gdów w twoim smarfonie! Pobierz i bądź na bieżąco.

Pobierz w App Store Google Play