Pomnik Bartosza Głowackiego w Gdowie będzie odnowiony
InformacjeKulturaInwestycje i infrastruktura 13 maja 2024
Gmina Gdów otrzymała pomoc finansową w formie dotacji celowej z Województwa Małopolskiego na prace konserwatorskie i restauratorskie przy pomniku Bartosza Głowackiego w Gdowie w ramach konkursu pn. „Małopolska Pamięta – zachowanie miejsc pamięci historycznej” w 2024 roku
Pomnik Bartosza Głowackiego w Gdowie, przy ul. Myślenickiej powstał w 109. rocznicę bitwy pod Racławicami. Inicjatorem jego powstania było Krakowskie Towarzystwo „Sokół”. Upamiętnia on zarówno insurekcję kościuszkowską, jak i postać Bartosza Głowackiego, wywodzącego się chłopstwa bohatera bitwy pod Racławicami, któremu za pełną poświęcenia postawę podczas walki przyznano awans na stopień chorążego grenadierów krakowskich. Bartosz Głowacki zmarł w wyniku zadanych ran w bitwie pod Szczekocinami, a w naszej historii pozostał symbolem odwagi i męstwa w walce o niepodległość.
Warto dodać, iż gmina Gdów jest szczególnie związana z insurekcją kościuszkowską, gdyż to właśnie w Wiatowicach, w dworze u generałowej Dębnickiej, siostry generała Jana Henryka Dąbrowskiego, w 1794 roku gościł Tadeusz Kościuszko, który przyjechał z Drezna, by w okolicy Krakowa przygotować wybuch kolejnego powstania niepodległościowego. Kościuszko opracował tu plany powstania, którego miał zostać wodzem i nocował przed wyruszeniem do Krakowa, gdzie na Krakowskim Rynku 24 marca 1794 roku złożył przysięgę i oficjalnie rozpoczął insurekcję.
Pomnik Bartosza Głowackiego ma formę obelisku, podstawowy element architektoniczny jest o wysokości 11,20 m. Obelisk ma formę ostrosłupa, a wykonany jest z kamienia. Na ścianie frontowej orzeł metalowy i tablica z napisem "Cześć i chwała chłopu Polakowi Bartoszowi Głowackiemu bohaterowi z pod Racławic 1794-1903". Na bocznych ścianach wykute napisy: "Wszystko Bogu i Ojczyźnie", "W jedności siła Narodu", "Prawdą i Pracą".
Planowane prace konserwatorskie obejmują: demontaż pomnika i czyszczenie metodą mechaniczna i chemiczną, wybicie wadliwych kitów i spoin, odsalanie kamienia, utwardzanie kamienia, zakup piaskowca do uzupełnienia brakujących elementów, konserwację płyty z inskrypcją, herbu oraz krzyża wieńczącego obelisk. Dodatkowo planuje się wykonanie nowego fundamentu, uporządkowanie terenu wokół obiektu oraz wykonanie opaski z kostki brukowej
Wartość zadania 45 387,00zł dofinansowanie 21 000,00zł
Najnowsze artykuły
InformacjeKulturaOświata 04 października 2024
Minął pierwszy tydzień pobytu uczniów z Skorogoszczy
Informacje 03 października 2024
Zawiadomienie o sesji Rady Gminy Gdów
InformacjeInwestycje i infrastruktura 03 października 2024