177. rocznica Powstania Krakowskiego i Bitwy pod Gdowem

InformacjeKultura 22 lutego 2023

W tym roku przypada 177. rocznica powstania krakowskiego i bitwy pod Gdowem, która miała miejsce 26 lutego 1846 roku.  Jak co roku, podczas uroczystości upamiętniających tragiczną historię zrywu niepodległościowego i jedynej bitwy powstania krakowskiego, delegacje oddadzą hołd poległym powstańcom.

W tym roku uroczystości odbędą się 24 lutego w Wieliczce i Gdowie. Rano, o godz. 8.45 w Wieliczce, przed tablicą poświęconą Edwardowi Dembowskiemu na Rynku Górnym na budynku Starostwa Powiatowego, a 10.00 w Centrum Kultury Gdowie, gdzie zostanie zaprezentowany program okolicznościowy przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Zręczycach. O godzinie 11-tej na cmentarzu parafialnym w Gdowie zostaną złożone kwiaty na Kopcu – Mogile poległych uczestników powstania krakowskiego z 1846 roku.

Natomiast 27 lutego o 12.00 na starym Cmentarzu Podgórskim, przy grobie Edwarda Dembowskiego i 28 poległych z nim powstańców, odbędą się uroczystości upamiętniające.

Do udziału w uroczystościach zapraszają Organizatorzy: Wojewoda Małopolski, Muzeum Krakowa/Muzeum Podgórza, Powiat Wielicki, Gmina Gdów i Stowarzyszenie Klub Przyjaciół WieliczkiNajnowsze artykuły