III Festiwal Podpłomyka Plebańskiego
InformacjeKultura 12 września 2022
W niedziele, w deszczowe popołudnie na gdowskim Zarabiu odbył się III Festiwal Podpłomyka Plebańskiego. Nie zaważając na warunki pogodowe, wydarzenie to zgromadziło wiele osób, których z pewnością przyciągnął ciekawy program, przygotowany przez organizatorów.
Na samym początku goście mieli okazje uczestniczyć w warsztatach przygotowania podpłomyka plebańskiego, aby następnie skosztować swoich wyrobów. Zajęcia te poprowadzili kucharze ze Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników, którym przewodził dobrze nam znany Łukasz Grabowski.
Chwile później, obecni na tym festiwalu mogli na własne oczy zobaczyć, jak wygląda obrzęd młócenia zboża przy użyciu dawnej młocarni. W międzyczasie trwały także turnieje rodzin, czyli różne konkursy z nagrodami, które zostały przygotowane przez pracowników Centrum Kultury w Gdowie. Uczestnicy tych turniejów mieli do wykonania różne zadania m.in. dojenie krowy, szukanie igły w stogu siana, bicie piany oraz liczenie grochu na czas. Wszyscy, którzy brali udział w tej zabawie rodzinnej oprócz ciekawych nagród dostali również ogromną dawkę pozytywnych emocji.
Przez cały dzień i w trakcie trwania festiwalu, wszyscy mieli okazje oglądać wystawę maszyn rolniczych (ul. Spacerowa) i płodów rolnych (tuż przy scenie). Również poza sceną na mieszkańców czekały stoiska promocyjne, gastronomiczne i handlowe. Podpłomyki, ciasta i wyroby tradycyjne, które zostały przygotowane przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Gdów. Były także stoiska Koła Pszczelarzy z Gdowa, gdzie można było degustować i kupić różne miody oraz Koła Łowieckiego „Raba”, gdzie można było nabyć wędliny, a także podziwiać ich trofea dzikich zwierząt. Na najmłodszych gości również czekały atrakcje. Organizatorzy przygotowali m.in. darmowe dmuchańce czy konkursy.
Podczas wydarzenia była przeprowadzona zbiórka charytatywna na terapię genową dla 4-miesięcznej Zosi Pająk ze Skawinek, która choruje na SMA - rdzeniowy zanik mięśni.
W tym samym czasie trwały różne występy artystyczne, które swoim śpiewem, muzyką oraz tańcem ozdabiały ten festiwal od samego początku. Na scenie można było zobaczyć występ zespołu góralskiego „HAMERNIK” wraz z kapelą, który za swoją wybitną działalność artystyczną nie raz zdobywał Złotą Odznakę oraz inne ważne wyróżnienia. Ponadto zespół ten brał udział w licznych międzynarodowych imprezach kulturalnych oraz festiwalach m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
Swoją obecnością ubarwił to wydarzenie także zespół ludowy DYSOWIACY, który przyjechał do nas spod Lublina, z małej miejscowości Dys, aby razem z nami świętować.
Oczywiście nie zabrakło zespołów artystycznych z naszych terenów, które reprezentowały Gminę Gdów. Zaczęło się od występu najmłodszych uczestników, miłośników folkloru - zespołu ludowego „Mali Gdowianie”. Po tym występie mieliśmy okazje podziwiać chór „Tutte le Corde”, który w tym roku obchodził swój jubileusz 15-lecia działalności. Miłośnicy śpiewu przygotowali dla widzów program z odrobiną humoru. Chwile później swoje miejsce na scenie zajęła Kapela Gdowska, dawniej znana jak Kapela Zręczycka. W jej składzie wystąpili: Anna Dziewońska - akordeon, Natalia Szostak- wiolonczela, Joanna Pudlik – skrzypce, Antonina Skowronek- II skrzypce, Jan Polończyk – trąbka, Krzysztof Niewiarowski – klarnet.
Całą transmisję występów zespołów artystycznych można obejrzeć na stronie naszego partnera medialnego TARNOWSKA TV
Na zakończenie tegorocznego festiwalu organizatorzy zaprosili Mateusza Ziółko, który został gwiazdą tego wieczoru. Piosenkarz jest znany z takich przebojów jak „W płomieniach” czy „Bezdroża”. Największą popularność artysta zdobył w jako zwycięzca programu „The Voice of Poland”. Wczoraj mogliśmy usłyszeć nie tylko jego autorskie utwory, ale także takie hity jak „Don’t Stop Me Now” Freddie’go Mercury’ego z zespołu QUENN.
Serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc w zabezpieczeniu wydarzenia Strażakom z naszej Gminy, Policji i Ochronie. Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za przygotowanie m.in. wspaniałych ciast, podpłomyków i witaczy. Pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej, Pracownikom z Urzędu Gminy i Centrum Kultury w Gdowie, Pracownikom Spółdzielni Socjalnej „Tradycje Regionalne”. Także podziękowania składamy dla Ochotniczej Grupy Medycznej oraz wszystkim, którzy dołączyli się do organizacji tak wspaniałego wydarzenia.
Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Gdów oraz Centrum Kultury w Gdowie.
Patronat medialny nad Trzecim Festiwalem Podpłomyka Plebańskiego objęli: „Dziennik Polski”, Radio „RMF FM”, „Tarnowska TC” oraz portal społeczny „MójGdów.pl”.
Foto: Michał Michalski
Najnowsze artykuły
InformacjeOświata 19 września 2024
Odkrywanie Ameryki i Angielskiego
Informacje 18 września 2024
Najlepszy Sołtys Małopolski
Informacje 17 września 2024