Świętujemy 750-lecie lokacji Gdowa

InformacjeKultura 29 lipca 2022

Choć obchody okrągłej 750.rocznicy lokacji Gdowa trwają cały rok, to najbliższy weekend przyniesie moc wydarzeń związanych z obchodzonym Jubileuszem.

W niedzielę, 7 sierpnia Wójt Gminy Gdów zaprasza wszystkich Mieszkańców i organizacje do udziału w korowodzie lokacyjnym. Formowanie korowodu rozpocznie się o godzinie 16:00 przy Targowisku „Mój Rynek", gdzie wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe gadżety lokacyjne. Następnie, przy akompaniamencie Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Gminy Gdów oraz brazylijskich rytmach Krakowskiej Formacji Batucadowej "Sorrir Por Favor!", wspólnie przemaszerujemy ulicami Łapanowską oraz Spacerową na Zarabie, gdzie o godzinie 17:00 wszystkim obecnym zostanie wykonane historyczne, pamiątkowe zdjęcie z drona. Ponadto, z okazji 750-lecia zostaną wręczone pamiątkowe medale instytucjom, organizacjom i osobom szczególnie zasłużonym dla gminy.

Serdecznie zapraszamy do udziału i wspólnego świętowania!

Jak możemy przeczytać w obszernej wydanej w 2020r monografii  „Gmina Gdów -od średniowiecza do współczesności” autorstwa Włodzimierza Chorązkiego

„ Etymologia nazwy wsi nie jest do końca jasna, większość językoznawców skłania się archaicznej, starosłowiańskiego: gъd = gyd, co oznacza miejsce zalesione, zadrzewione na podmokłym terenie. Należy zwrócić uwagę, że najstarsze nazwy Gdowa to: „V(g)dov”, „U(g)dow”, por. „u podnóża”, „u stóp”, „u wrót”, czy „u boku”. Może to znaczyć: „miejsce u gyd-ów” = miejsce w pobliżu (lub wśród) kęp zarośli i drzew (nad Rabą). Pośrednio może o tym świadczyć zapis w dokumencie z roku 1426, który w Gdowie wyliczane są liczne: gaje, podmokłe zarośla tzw. chrustu, sadzawki i stawy, rzeka Raba oraz bagno przed wsią, Natomiast nie ma źródłowych podstaw by wywodzić nazwę miejscowości od imienia: Gedko, Getko, Giedko itp.
Od początku XX wieku oraz przy okazji budowy obwodnicy Gdowa w drugiej dekadzie XXI wieku, przeprowadzono cały szereg sondażowych badań archeologicznych. Na podstawie zgromadzonego materiału archeologicznego można stwierdzić, iż początki osadnictwa sięgają epoki kamiennej.(...)Brak zabytków z okresu od poł. V do poł. VII wieku potwierdza fakt opuszczenia tych ziem przez dotychczasową ludność spowodowaną najprawdopodobniej najazdem Hunów i słynną wędrówką ludów.(...)

Pierwsza, pewna wzmianka o gdowskim kościele i parafii pochodzi ze Spisu Świętopietrza, gdzie wzmiankowane są pod rokiem 1325, 1328 i 1346. Nie wiadomo czy wtedy istniał już nowy, murowany budynek kościoła, czy jeszcze drewniany. Należy wziąć pod uwagę fakt, że kościoły murowane były kilkakrotnie droższe niż drewniane. Wiejskie murowane kościoły wznoszone w XII, XIII i na początku XIV wieku były bardzo małe, mieściły maksymalnie kilkudziesięciu do stu wiernych. Miarę upływu lat i wzroście liczby parafian, do takich kościółków dobudowywano nowe nawy, a najstarsza część stawała się prezbiterium lub nawę boczną. Z taką sytuacją mamy w przypadku najstarszej części gdowskiego kościoła, która pochodzi z poł. XIV wieku.
Wcześniejsza patrocina gdowskiego kościół parafialnego nie jest znana, dopiero w Kodeksie Dyplomatycznym Małopolski figuruje dokument z 1443 roku wystawiony przez króla Władysława III Warneńczyka, w którym podane jest wezwanie kościoła — Narodzenie NMP. Król wystawił dokument z przywilejami po tym, gdy modląc się do Najświętszej Marii Panny Gdowskiej, dzięki jej pomocy, cudowne ocalał z tarapatów w czasie polowania w Puszczy Niepołomickiej.

Natomiast pierwsza wzmianka o samej wsi Gdów, pochodzi ze starszego dokumentu, bo wystawionego w roku 1272, gdzie w wspomniany jest rycerz Zbigniew, Szreniawita z Gdowa i Szczyrzyca”.

Monografia  jest do nabycia w Centrum Kultury  w Gdowie, jak również do wypożyczenia w gdowskiej Bibliotece Publicznej. Zachęcamy gorąco do zapoznania sie z nasza hostorią.


Najnowsze artykuły

Informacje 28 marca 2024

Niech będą radosne...

InformacjeInwestycje i infrastruktura 27 marca 2024

Gmina Gdów pozyskała dofinansowanie na budowę tężni solankowej

InformacjeWybory samorządowe 2024 26 marca 2024

Wybory Samorządowe 2024-głosowanie przez pełnomocnika