Kwesta na rzecz renowacji grobów

InformacjeKultura 21 października 2022

1 listopada, w  Dzień Wszystkich  Świętych, Stowarzyszenie „Historia i  Tradycja w Gdowie” zaplanowało kwestę na rzecz renowacji grobów na gdowskim cmentarzu parafialnym. Zbiórka datków, w której pomoc zadeklarowali również druhowie  z OSP w Gdowie, będzie trwała 1 listopada od 8.00 do 16.00.

Pieniądze  ze zbiórki publicznej Stowarzyszenie „Historia i Tradycja w Gdowie” planuje przeznaczyć na  renowację pomnika ks . Bartłomieja Jurgowskiego, proboszcza gdowskiej parafii, zmarłego w 1842.

Zabytkowy, nawiązujący do sztuki ludowej pomnik  z  rzeźbą  anioła trąbiącego na dzień Sądu Ostatecznego  z poł. XIX w. jest uszkodzony  i wymaga renowacji  ( podczas wycinki wielkiego dębu, spadający konar utrącił aniołowi dłoń wraz z długą, prostą, anielską trąbą), a inskrypcja na pomniku jest już prawie zupełnie nieczytelna. Jej odczytanie ( w znacznej części )  udało jednak panu Eugeniuszowi Kasprzykowi  i choć tekst inskrypcji wymaga  jeszcze doczytania i uporządkowania,  to prawdopodobnie jego treść  brzmi:

Wierzę  że Odkupiciel mój żyje,
którego przyjścia tutaj oczekuje
 i …tem Ciebie Boga mojego
Oglądam Zbawce mego
Którego ja sam nie inny widzieć będę
chociaż winny … te oczy moje ujrzą Boga dobro moje
X.BARTŁOMIEJ JURGOWSKI
pleban Gdowski
Roku 1842 dnia 3 sierpnia zmarły
Łaskawy Czytelniku!
Pamiętaj o mnie
Nie zapominaj  o mnie

Warto przypomnieć, iż ks. Bartłomiej Jurgowski  założył  i poświęcił gdowski cmentarz  w roku 1817, kiedy dekretem  cesarza Austro-Węgier Józefa II  nakazano ( ze względów higienicznych) wstrzymanie   dalszych pochówków na starych  cmentarzach przykościelnych oraz wprowadzano  obowiązkową lokalizację nowych cmentarzy, zakładanych w miejscach odległych od centrum.  Taka była geneza  powstania dzisiejszego cmentarza, na pograniczu Gdowa i sąsiedniej wsi Bilczyce.

Ponad 200-letnia historia gdowskiego cmentarza pozostawiła ślad w postaci wielu zabytkowych, cennych pomników i rzeźb ( w tym autorstwa cenionego artysty Wojciecha Samka ),  grobów z okresu II wojny światowej, cmentarza nr 375 z okresu Wielkiej Wojny, Kopca Powstańców Krakowskich, nagrobków wielu zasłużonych dla Gdowa mieszańców. Wiele z nich wymaga renowacji, a nad każdym warto się pochylić, szczególnie w nadchodzącym czasie listopadowej zadumy.

 Najnowsze artykuły

InformacjeInwestycje i infrastruktura 04 marca 2024

Prace na drogach gminnych

Informacje 01 marca 2024

75. Sesja Rady Gminy Gdów

InformacjeWydarzeniaSport 04 marca 2024

Spotkanie z Wiceministrem Sportu i Turystyki