Muzycznie i smacznie na gdowskim Zarabiu

InformacjeKultura 03 sierpnia 2021

W tym roku Piknikowi Rodzinnemu z okazji Święta Ziemi Gdowskiej towarzyszyły dwa wydarzenia kulinarne: II Festiwal Podpłomyka Plebańskiego i X Festiwal Rosołu.

Nad Rabę przybyły całe rodziny, gdyż w programie nie zabrakło atrakcji zarówno dla najmłodszych mieszkańców gminy, jak i ich starszego rodzeństwa, rodziców i dziadków. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Występ Wesołych Szczurków rozpoczął niedzielny Piknik. Zdaje się, że dzieci bardzo polubiły Delcię, Piko i Szczuromira, gdyż chętnie brały udział we wspólnych zabawach i tańcach, a na zakończenie licznie pozowały do pamiątkowych fotografii.  Ponadto na najmłodszych czekały dmuchańce, przejażdżki konne i "Zabawy na łące". Dzieci uczestniczyły w zawodach sportowych, przeciągały linę, rozbijały piniatę ze słodkościami, a także malowały buzię.  Na zakończenie wspólnej zabawy czekał pokaz wielkich baniek mydlanych.

O godzinie 16-tej gospodarz gminy Wójt Zbigniew Wojas otworzył oficjalnie Piknik, witając zebranych na Zarabiu gości, jednocześnie zachęcając do skorzystania z możliwości szczepienia przeciw Covid-19 w mobilnym punkcie szczepień, który przez weekend zlokalizowany był przy wejściu na Zarabiu w Gdowie. Zachęcał także do degustacji naszego produktu tradycyjnego, Podpłomyka Plebańskiego, którego dla uczestników Pikniku upiekły Panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Na degustację rosołu oraz przygotowanej przez Mariusza Szweda paelli zapraszał prezes LGD Dolina Raby, Pan Jan Marcin Marcinek, organizator X Festiwalu Rosołu.

Na scenie zaprezentowały się trzy zespoły, każdy inny, każdy wyjątkowy i każdy mocno oklaskiwany przez gdowską publiczność: Tequila Band, Que Passa, który wprowadził hiszpańskie rytmy nad Rabę oraz Orkiestra Baczków pod batutą Wojciecha Zwierniaka. Wydarzenie poprowadził aktor Teatru Bagatela, Pan Krzysztof Bochenek.

Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały oprócz podpłomyków wiele regionalnych specjałów, przekąski oraz dania na ciepło. Można było wypróbować lub zakupić do domu m.in wiejskie chleby, domowe ciasta, pierogi, kromki ze smalcem i ogórkiem.  Nie zabrakło także grochówki, kiełbasy z grilla, pieczonego kurczaka, czy placków ziemniaczanych. Uczestnicy imprezy mogli także skosztować rosołu jagnięcego, i gotowanej przez Mariusza Szweda hiszpańskiej palei, które serwowano w ramach odbywającego się festiwalu Rosołu.

O godzinie 17-tej, wszyscy zebrani, chwilą ciszy oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego. W tym dniu wręczono także nagrody laureatom konkursu "Pamiętamy" zorganizowanego z okazji 77. rocznicy wybuchu powstania. Swe nagrody odebrali także właściciele najpiękniejszych ogrodów.

Niestety pogoda pokrzyżowała plany koncertowe. Ze względów bezpieczeństwa odwołano występ gwiazdy wieczoru-Marka Piekarczyka z zespołem. Organizatorzy postanowili, że koncert odbędzie się w Gminnej Hali Sportowej w Gdowie 15.08.2021 r. o godz. 17.30. Szczegółowe informacje już niebawem na naszej stronie internetowej.

W czasie Pikniku Centrum Wolontariatu przeprowadziło zbiórkę funduszy na rehabilitację Weroniki Płonki z Fałkowic. Tym razem udało się zebrać 2618,79 zł.  Nie brakowało także chętnych, aby spisać w punkcie Narodowego Spisu Powszechnego i aby zaszczepić się w mobilnym punkcie szczepień. Z tej propozycji skorzystało ponad 280 osób.

Organizatorzy wydarzenia Gmina Gdów oraz Centrum Kultury w Gdowie serdecznie dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia. W szczególności Strażakom z OSP gminy Gdów, Pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej w Gdowie, Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich gminy Gdów, Lokalnej Grupie Działania "Dolina Raby", Pracownikom ochrony i służby medycznej, Pracownikom Centrum Medycyny Rodzinnej w  Gdowie, Pracownikom Zarabia, wszystkim Wolontariuszom oraz obsłudze technicznej.

Centrum Kultury w Gdowie

FotorelacjaNajnowsze artykuły