Zmiany w transporcie - nowy autobus i Gminne Linie Komunikacyjne

InformacjeInwestycje i infrastruktura 03 stycznia 2022

Od nowego roku weszły w życie istotne zmiany w transporcie publicznym na terenie Gminy Gdów. Pojawił się nowy autobus w ramach Autobusowych Linii Dowozowych (na trasie Wieliczka - Dobranowice – Hucisko – Kunice – Fałkowice – Gdów – Podolany - Zagórzany – Łapanów), natomiast za tydzień wejdą w życie nowe zasady oraz zmodyfikowane rozkłady jazdy Gminnych Linii Komunikacyjnych (Książnice – Trąbki, Gdów – Niegowić – Gdów, Gdów – Jaroszówka – Gdów).

Autobusowe Linie Dowozowe

Z dniem 01 stycznia 2022r. wprowadzone zostały zmiany w funkcjonowaniu Autobusowych Linii Dowozowych uruchamianych przez Spółkę Koleje Małopolskie. Zmiany związane są z korektami przebiegu tras, a także rozkładów jazdy. Dotychczas autobus D1 kursował z Wieliczki jedynie do Huciska, natomiast obecnie jeździ w wydłużonej relacji na trasie Wieliczka - Dobranowice – Hucisko – Kunice – Fałkowice – Gdów – Podolany - Zagórzany – Łapanów (z liczbą par kursów 18 w dni robocze, 14 w soboty i 9 w dni wolne).

ROZKŁAD JAZDY

Gminne Linie Komunikacyjne

Od stycznia na terenie Gminy Gdów zostają uruchomione Gminne Linie Komunikacyjne. W związku z tym dotychczas funkcjonujące trasy pilotażowe zostaną zmodyfikowane i zastąpione wspomnianymi regularnymi liniami gminnymi.

W dniach 3.01.2022 do 7.01.2022 r. włącznie rozkłady jazdy i zasady funkcjonowania pozostaną niezmienione (dotyczy godzin odjazdów i bezpłatnego korzystania przez pasażerów).

Od 10.01.2022 r. będą obowiązywać NOWE ZASADY oraz ZMODYFIKOWANE ROZKŁADY JAZDY. Trasy komunikacyjne w Gminnych Liniach Komunikacyjnych w Gminie Gdów będą posiadać nowe nazwy, zostaną zmodyfikowane rozkłady jazdy oraz wprowadzona zostanie odpłatność za przejazd w postaci biletów normalnych i ulgowych.

Poniżej wykaz linii:

  1. Książnice – Trąbki – Gminna linia Komunikacyjna G1
  2. Gdów – Niegowić – Gdów – Gminna linia Komunikacyjna G2
  3. Gdów – Jaroszówka – Gdów – Gminna linia Komunikacyjna G3

Rozkłady jazdy są obecnie dopracowywane i zostanę opublikowane niebawem.

Cena biletów autobusowych w komunikacji gminnej dla pasażerów przemieszczających się po terenie Gminy Gdów została ustalona na poziomie 3 zł. niezależnie od długości trasy. Na linii komunikacyjnej G1, wykraczającej poza teren Gminy Gdów (Książnice – Trąbki) cena biletu będzie uzależniona od długości trasy i będzie oscylować na poziomie 3 – 4 zł. Szczegółowe cenniki będą dostępne w pojazdach oraz zostaną w najbliższym czasie zamieszczone na stronie internetowej UG Gdów (www.gdow.pl – w zakładce MIESZKANIEC >>> „Gminne Linie Komunikacyjne”).

W związku z objęciem naszego wniosku o dofinansowanie dopłatą z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej pojawiła się możliwość uruchomienia gminnej sieci komunikacyjnej w postaci wspomnianych linii. Podejmowane są również dalsze działania związane z planowanym uruchomieniem kolejnych linii gminnych na nowych trasach. Mamy nadzieję, że dodatkowe środki pozwolą w najbliższym czasie funkcjonować uruchomionym liniom komunikacyjnym na odpowiednim poziomie oraz zachęcą mieszkańców do korzystania z komunikacji gminnej. Warunkiem dalszego rozwijania sieci komunikacyjnej jest odpowiednia liczba pasażerów, która zapewni dostateczne finansowanie z biletów, tak by linie były rentowne.Najnowsze artykuły

InformacjeOświata 30 czerwca 2022

Przedszkolaki ze Szczytnik pomagają innym

InformacjeOświata 29 czerwca 2022

Podsumowanie akcji "Bezpieczne wakacje"

mGmina Gdów

Gmina Gdów w twoim smarfonie! Pobierz i bądź na bieżąco.

Pobierz w App Store Google Play