Dziś ostatni dzień półkolonii MAŁE MIASTO GDÓW

InformacjeKultura 11 sierpnia 2023

Dobiega końca wyjątkowy projekt realizowany przez Fundację Plenerownia z Huciska w Gminnej Hali Sportowej w Gdowie. Dzięki dofinansowaniu z Fundacji BGK w programie „Małe Miasto” – edycja VI, współpracy organizatorów z partnerami oraz organizacjami,  instytucjami i wolontariuszami udało się zorganizować tak duże przedsięwzięcie dla 125 dzieci.

Przez 5 dni trwania projektu dzieciaki poznały tajniki blisko 50 zawodów, zarabiały „gdowskie grosze”, odprowadzały od zarobionych kwot podatki i mogły uczyć się oszczędności. Dziś, w ostatnim dniu projektu, podczas Dnia Sąsiada, uczestnicy zajęć zagłosują na jedną z trzech inwestycji,  która będzie zrealizowana na terenie naszej Gminy z odprowadzonych przez nich „podatków”.

To, co z pewnością wyróżnia Małe Miasto Gdów, to pomysł na zabawę i edukację oraz zakres proponowanych działań. W trakcie trwania projektu, oprócz prezentacji różnorodnych zawodów ( m.in. archeolożka, detektyw,  fizjoterapeutka, redaktorka książek, programista, graficzka komputerowa, księgowa, terapeutka sensoryczna, twórca opowieści i gier, gospodyni, rzemiosło – wikliniarstwo, pszczelarstwo i wyrób kosmetyków naturalnych, piekarnictwo/cukiernictwo, florystyka, sport motorowodny, zielarstwo, informatyka, trener fitness, higienistka stomatologiczna,  consierge hotelowy, kosmetyczka, krawcowa, weterynarz, kelnerka, geodeta, specjalista od konserwacji powierzchni płaskich, stolarz, dekorator wnętrz, pracownik budowlany, elektromechanik, architekt, pracownik betoniarni, konserwator zabytków, projektant ogrodów, urzędnik pocztowy,kucharz, muzyk, opiekun alpak, fryzjer, reporter radiowy, ceramik, fotograf, hafciarka, instruktor tańca,  animator zabaw dziecięcych) dzieci korzystały też z atrakcji m.in.: pokazów cyrkowych i animacji, pokazów strażackich i policyjnych, zajęć sportowych i gier. Odwiedzili też plażę w Kuter Port Nieznanowice i ścieżkę kulturowo-przyrodniczną w Hucisku. Była również  niecodzienna "operacja na misiu" promująca temat transplantacji prowadzona przez doktor Bogumiłę Król, koordynator transplantacji ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Uczestnicy codziennie podsumowywali swoje wrażenia wydając gazetkę Małego Miasta Gdów, w przygotowaniu której pomagali pracownicy Centrum Kultury w Gdowie

W projekcie wzięły też udział organizacje i jednostki: Centrum Kultury w Gdowie, Gminna Biblioteka Publiczna, Zakład Gospodarki Komunalnej w Gdowie, Referat Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Gminy Gdów, OSP Gdów i Pierzchów, Fundacja Osób Niepełnosprawnych w Podolanach i Centrum Wolontariatu, Gdowski Uniwersytet III  Wieku, policja, Stowarzyszenie Sportowe RadwanSport i szereg zaangażowanych w projekt wolontariuszy.

Organizator: Fundacja Plenerownia
Główny Współorganizator: Fundacja BGK
Partnerzy: Centrum Kultury Gdów, Gmina Gdów,
Patronat medialny objął portal Mój Gdów, a relacje z każdego dnia przygotowywała TarnowskaTV

Serdecznie gratulujemy dzieciakom wspaniałej zabawy, a Organizatorom pomysłu i zaangażowania!Najnowsze artykuły