Gdowski Orszak Trzech Króli – "W Jasełkach leży!"

InformacjeKultura 27 grudnia 2023

Gmina Gdów, Centrum Kultury w Gdowie, Parafia Narodzenia NMP w Gdowie, Parafia Wniebowzięcia NMP w Niegowici oraz Parafia Matki Boskiej Fatimskiej w Jaroszówce serdecznie zapraszają Mieszkańców, społeczności szkolne, grupy kolędnicze, organizacje społeczne oraz wolontariuszy chcących włączyć się w przygotowanie Orszaku na Gdowski Orszak Trzech Króli – "W Jasełkach leży!", który odbędzie się w sobotę 6 stycznia 2024 r.

Mile widziane stroje regionalne, królewskie, wojowników, dwórek, aniołków i pastuszków a także akcenty w kolorach orszakowych oraz związane z danym kontynentem. Celem podróży Orszaków będzie dotarcie do stajenki Jezusa, która zostanie ustawiona na scenie na parkingu dolnym przy kościele w Gdowie. Tam poszczególne orszaki oddadzą pokłon Nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus, a następnie odbędzie się inscenizacja jasełkowa.

6 stycznia 2024 r. w kierunku stajenki z Świętą Rodziną podążać będą 3 orszaki.

  • Orszak Afrykański króla Baltazara zbierze się o godzinie 14:15 na parkingu obok Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gdowie (dawnej szkoły podstawowej, ulica Myślenicka 2). Po otrzymaniu koron, flag, balonów i śpiewników, uczestnicy wyruszą ulicą Myślenicką i Łapanowską. Kolor dominujący orszaku: niebieski. Okrzyk Orszaku Afrykańskiego: W BETLEJEM MIEŚCIE – TAM SIĘ POSPIESZCIE!
  • Orszak Azjatycki króla Melchiora zbierze się o godzinie 14:15 na parkingu za budynkiem remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gdowie (ulica Bocheńska 1155). Po otrzymaniu koron, flag, balonów i śpiewników, uczestnicy przemaszerują ulicą Bocheńską i Łapanowską. Kolor dominujący orszaku: zielony. Okrzyk Orszaku Azjatyckiego: DZIECIĄTKO MAŁE – DAJCIE MU CHWAŁĘ!
  • Z kolei Orszak Europejski króla Kacpra podobnie jak w ubiegłym roku zbierze się na placu targowym w Gdowie (Targowisko „Mój Rynek”) o godzinie 14:15. Po otrzymaniu koron, flag, balonów i śpiewników wyruszy w kierunku stajenki ulicami Targową, Łapanowską i Młyńską. Kolor dominujący Orszaku: czerwony. Okrzyk Orszaku Europejskiego: PÓJDZIEMY MŁODZI – JEZUS SIĘ RODZI!

Na uczestników czekać będzie ciepła zimowa herbata.

Zachęcamy również do udziału w bezpłatnych warsztatach organizowanych przez Centrum Kultury w Gdowie, podczas których będzie można wykonać strój orszakowy oraz do udziału w konkursie on-line na najpiękniejszy strój Gdowskiego Orszaku Trzech Króli.

Elementy strojów rycerza oraz dwórki będzie można wykonać własnoręcznie podczas bezpłatnych warsztatów dla dzieci i dorosłych organizowanych przez Centrum Kultury w Gdowie, które odbędą się w Gminnej Hali Sportowej w Gdowie.

  • We wtorek 2 stycznia 2024 r. od godz. 15-18 wykonamy stroje w kolorze niebieskim charakterystycznym dla orszaku Afrykańskiego Króla Baltazara.
  • W środę 3 stycznia - w zielonym, przypisanym Orszakowi Azjatyckiemu króla Melchiora.
  • W czwartek 4 stycznia - w czerwonym, charakterystycznym dla Orszaku Europejskiego króla Kacpra.

Zapisy i więcej informacji o warsztatach pod numerem telefonu 512 186807 i 507019380 lub mailowo: kultura@ck.gdow.pl. Zachęcamy również do udziału w KONKURSIE ON-LINE NA NAJPIĘKNIEJSZY STRÓJ „GDOWSKIEGO ORSZAKU TRZECH KRÓLI”.

Konkurs adresowany jest do dzieci i osób dorosłych. Odbędzie się w formule on-line w dwóch kategoriach: dorośli (zgłoszenie indywidualne lub grupowe) oraz dzieci (zgłoszenie indywidualne lub grupowe).

Przedmiotem konkursu jest wykonanie i zaprezentowanie na fotografii przebrania wybranej postaci, według własnego pomysłu z materiałów ogólnie dostępnych w kolorystyce nawiązującej do danego orszaku.

Aby wziąć udział w konkursie należy wysłać do dnia 5 stycznia 2024r. do godziny 12:00 na adres: konkursy@ck.gdow.pl zdjęcie prezentujące strój, w którym uczestnik/uczestnicy wystąpią podczas Orszaku Trzech Króli, 6 stycznia 2024 r. Do każdej pracy należy dołączyć wypełnioną drukowanymi literami metryczkę (znajdującą się poniżej). Szczegóły w Regulaminie. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 6 stycznia 2024 r. na zakończenie Orszaku Trzech Króli w Gdowie. Na zwycięzców i wyróżnionych czekają atrakcyjne nagrody.

Dodatkowe informacje na temat konkursu pod numerem telefonu 512 186807 i 507019380 lub mailowo: kultura@ck.gdow.pl .Najnowsze artykuły