Gminne Święto Plonów w gościnnych Bilczycach

InformacjeKultura 04 września 2023

Choć prognozy od samego  ranka straszyły organizatorów deszczem,  to ostatecznie w niedzielne popołudnie nad Bilczycami zaświeciło upragnione słońce i  wynagrodziło tygodnie żmudnych przygotowań… Bilczyce tego dnia zapełniły się barwnymi strojami, muzyką, przyśpiewkami i obrzędami. Jak każe zwyczaj nie zabrakło pięknych dożynkowych wieńców, wystawy płodów rolnych i dożynkowego korowodu, który wyruszył z pięknego dworu w Bilczycach na czele z Kapelą Gdowską, Starostami Dożynek panią Renatą Woźniak i Stanisławem Marciniakiem, gospodarzami Gminy Gdów, delegacjami Kół Gospodyń Wiejskich, zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami Bilczyc i naszej Gminy.

Mszę Św. Dziękczynną za Plony odprawił ks. Proboszcz Bogusław Seweryn, a oprawę muzyczną zapewnił chór Tutte Le Corde pod dyrekcją Elżbiety Gawryszewskiej. Podczas Mszy Św. poświęcono również wieńce, które przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Bilczyc, Fałkowic, Gdowa, Huciska, Kunic, Winiar, Niżowej, Zagórzan, Podolan, Niegowici, Pierzchowa, Krakuszowic, Książnice oraz sołectwo Wiatowice.A później przyszedł czas na tradycyjne dożynkowe obrzędy, które rozpoczęły się od przekazania przez Starostów Dożynek chleba z tegorocznych plonów na ręce gospodarzy naszej Gminy. Sprawiedliwe podzielonym bochnem częstował zgromadzonych Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas i Przewodniczący Rady Tadeusz Cieżarek, a pomagały gospodynie z Bilczyc.

Zgromadzonych Gości, wśród których byli: Poseł na Sejm RP Władysław Kosiniak-Kamysz, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk, Radny Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, Starosta Wielicki Adam Kociołek  i radni powiatowi, Starosta Bocheński Adam Korta, Wicestarosta Bocheński Ryszard Drożdżak, Przewodniczący Rady Gminy Gdów Tadeusz Ciężarek wraz z radnymi Gminy Gdów, Skarbnik Gminy Gdów Katarzyna Lisowska, Zastępca Wójta Gminy Gdów Grzegorz Piętak, Sekretarz Gminy Gdów Bożena Malarczyk, Dyrektor Szpitala Żeromskiego w Krakowie dr Jerzy Friediger, Zastępca Komendanta Powiatowego Straży st. kapitan Robert Ulman, Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Gdowie asp. sztab. Paweł Chromy, Komendant Gminny Tomasz Sroga, Prezes Zarządu oddziału Gminnego Związku OSP dh Dariusz Nowak, Prezes Małopolskiego Banku Spółdzielczego Tomasz Łazarski, Beata Biernat kierownik Krakowskiego Banku Spółdzielczego oddział w Gdowie, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bilczycach Ewa Dziedzic, Prezes Zarządu SKR w Gdowie Krzysztof Giza, Jan Migadał wieloletni przewodniczącego Rady Powiatowej  MIR, Prezes Stowarzyszenie Gospodyń Gminy Gdów Jolanta Hyży, Prezes Gminnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych Janina Chwajoł, Janusz Bielecki  właściciel Dworu w Bilczycach, Agnieszka i Piotr Rozwadowscy z Dworu  w Hucisku, Kierownicy Referatów i Jednostek Organizacyjnych Gminy, Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Gdów i  sołtysi Gminy Gdów,  ośpiewała Kapela Gdowska pod kierunkiem pani Hanny Dziewońskiej, a teksty przyśpiewek przygotowała mieszkanka Bilczyc, pani Maria Daniel.

Dziękując za wspaniałe Święto Plonów, zarówno poseł Władysław Kosiniak-Kamysz, jaki i gospodarz Gminy Gdów i Starosta Wielicki Adam Kociołek podkreślali trud i znaczenie pracy rolników oraz piękną tradycję polskiej wsi. Szczególne podziękowania za organizację i wysiłek włożony w przygotowanie wydarzenia skierował Wójt Gminy Gdów do druhów OSP Bilczyce, sołtysa Jacka Kalety, KGW Bilczyce, radnej Dominiki Linczowskiej i Sekretarz Gminy Bożeny Malarczyk  oraz do wszystkich mieszkańców Bilczyc.

Gościom wręczono także dożynkowe wieńce, które wcześniej zostały ocenione przez Komisję Konkursową w składzie: Agnieszka Rozwadowska, Magdalena Wydrych i Tomasz Miszczyk. Jury miało wyjątkowo trudne zadanie wyłonienia najpiękniejszego wieńca i ostatecznie zdecydowało o przyznaniu trzech nagród:

  • I miejsce wieniec z KGW Krakuszowice,
  • II miejsce wieniec z KGW Bilczyce,
  • III miejsce wieniec z KGW Kunice.

Ponadto przyznano 11 wyróżnień dla pozostałych wieńcy,  ze szczególnym podkreśleniem pracy nad przygotowaniem wieńcy z Wiatowic, Niżowej i Zagórzan. Dyplomy i vouchery podarunkowe wręczyła Komisja Konkursowa i Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas. Nie zbrakło pięknych występów artystycznych przygotowanych przez dzieci ze Szkoły Podstawowej z Bilczyc i Zespół Mali Gdowianie z Centrum Kultury w Gdowie.

Wiele słów uznania zebrała tegoroczna wystawa płodów rolnych przygotowana przez Referat Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Gminy w Gdowie, a jej powstanie było możliwe dzięki pomocy rolników (którzy użyczyli płody rolne i sprzęt rolniczy): pana Tomasza Mętla z Pierzchowa, Henryka Hankusa i Andrzeja Hankusa z Kunic, Wiesława Skolarusa  z Cichawy, Bronisława Hyżego z Bilczyc, Janusza Jagły z Czyżowa, Adama Szostaka z Marszowic, Szczepana Lecha, Anny Rynak-Łokas, gospodarstwa rolnego panów Michałków z Pierzchowa, oraz zaangażowanych rolników i mieszkańców z Bilczyc.

Pięknym stoiskiem zachwycili Starostowie Dożynek, gospodynie z Bilczyc i druhowie z OSP zadbali o wyborny poczęstunek, a dla najmłodszych przygotowano darmowe dmuchańce. Można było również nabyć publikacje o naszej Gminie i piękny album o Bilczycach.  

Wieczór kończyły występy zaproszonych gości: krakowskiego aktora Łukasza Żurka w programie kabaretowym  „Scenka z Zenka” oraz gwiazdy wieczoru: satyryka, artysty kabaretowego, osobowości telewizyjnej- pana Marcina Dańca, którego  godzinny program, pełen interakcji z publicznością i dużej dawki humoru nagrodzono gromkimi brawami. A potem już przyszedł czas na tradycyjna potańcówkę, którą poprowadził zespół PARADISE. Tego wieczoru Bilczyce świętowały długo i zasłużenie…

Organizatorami tegorocznych Dożynek była Gmina Gdów oraz OSP Bilczyce i KGW Bilczyce przy współpracy z Centrum Kultury Gdów. Patronat Medialny sprawował Portal Mój Gdów.

Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.

Do zobaczenia za rok!

Fot.Centrum Kultury GdówNajnowsze artykuły