Święto Seniorów

InformacjeKultura 28 czerwca 2022

W upalne, niedzielne popołudnie Błonia na Zarabiu  gościły gdowskich Seniorów, którzy świętowali Jubileusz 10-lecia powstania Uniwersytetu III Wieku w Gdowie. Uroczystość, zaplanowaną w formie pikniku, zaszczyli swoją obecnością Goście: Poseł na Sejm RP -Władysław Kosiniak-Kamysz, Starosta Wielicki -Adam Kociołek, Wójt Gminy Gdów -Zbigniew Wojas ,Zastępca Wójta Gminy Gdów- Grzegorz Piętak, Skarbnik Gminy Gdów- Katarzyna Lisowska, Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie- Wioleta Chmiela, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Gdów -Jana Zawała  wraz   radnymi, Jerzy Marosz - członek Zarządu Fundacji Osób Niepełnosprawnych w Podolanach, Komendant Komisariatu Policji w Gdowie -komisarz Krzysztof Mistarz, Sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej  Rada Bezpieczeństwa -Katarzyna Dobrzańska-Junco, Marek Pilch -Ambasador „Glosu Seniora” i Stowarzyszenia MANKO, Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdowie- Małgorzata Cebula Jamka, Prezes Gdowskich Zakładów  Komunalnych- Danuta Chwastek , organizacje-Ochotnicza Straż  Pożarna w Gdowie, Koło Gospodyń Wiejskich z Gdowa, Rada Sołecka wsi Gdów oraz bliscy i przyjaciele Seniorów.

Nie zabrakło podziękowań i gratulacji, przede wszystkim dla tych, którzy stali za utworzeniem gdowskiej uczelni Seniorów, ponieważ gdowski Uniwersytet Trzeciego Wieku działa od roku 2012, a w jego powołaniu uczestniczyła Gmina Gdów, Centrum Kultury w Gdowie, Fundacja Osób Niepełnosprawnych w Podolanach oraz Politechnika Krakowska.  Wparcie przy powołaniu Uniwersytetu i jego dalszym funkcjonowaniu Seniorzy zawdzięczają  również panu posłowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, który przed 10 laty, jako Minister  Polityki Społecznej,  inaugurował ogólnopolski  program dedykowany  Seniorom i Uniwersytetom III Wieku.

Jubileusz był również okazją do podsumowania 10 lat działalności, które zostały zaprezentowane na  wystawie fotograficznej, jak również do prezentacji samych Seniorów. Na scenie można było zobaczyć cześć działających w ramach UTW grup: Chór Serenada pod kierunkiem pani Hanny Dziewońskiej, pokaz gimnastyki z udziałem instruktora pana Adama Szostaka  i tańca pod kierunkiem pana Jana Maciejczyka oraz zespół artystyczny z działającej od 2015 roku Filii UTW w Czyżowie pod opieką pani Elżbiety Wróbel.
Prezentowali się również przyjaciele uniwersytetu: podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Podolan oraz chór Tutte le Corde i  najmłodsi - grupa taneczna ze studia Tańca DanceOmnia.

Święto gdowskich Seniorów  stało się rownież okazją do przystąpienia Gminy Gdów do Programu  Stowarzyszenia Manko i Głosu Seniora- Gmina Przyjazna Seniorom. Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas wspólnie z Ambasadorem Głosu Seniora panem Markiem Pilchem oficjalnie przekazali obecnym Seniorom 500 sztuk lokalnej, gdowskiej Karty Seniora. Od dziś każdy Senior z Gminy Gdów może się zgłosić do Urzędu Gminy  w Gdowie (pok.48) aby otrzymać Kartę uprawniającą do zniżek i ulg oferowanych przez handlowców oraz różnorodne instytucje w całej Polsce.

Wydarzeniu towarzyszyła również  akcja edukacyjna pn. „Bezpieczny Senior” promująca bezpieczeństwo osób w starszym wieku, którą przygotowali: Gminna Rada Bezpieczeństwa Drogowego w Gdowie wspólnie z Małopolską Wojewódzką radą BRD, Policją oraz Ośrodkiem Szkolenia Kierowców Łukasz Kmiecik w Gdowie. W tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym cenne uwagi  i materiały edukacyjne przekazała Pani Katarzyna Dobrzańska-Junco – Sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady BRD, a dla tych seniorów, którzy nadal są czynnymi kierowcami lub rozważają zasiąść za kierownicą ciekawą ofertę przedstawił Ośrodek Szkolenia Kierowców Łukasz Kmiecik z Gdowa.

Na stoisku  gdowskiej Policji znaleźć można było materiały dotyczące bezpieczeństwa w sieci, zagrożeniami związanymi z cyberprzestępczością czy cyberprzemocą. Osoby zainteresowane mogły uzyskać informacje jak uchronić się przed wyłudzeniami metodą „na wnuczka” lub innymi zagrożeniami związanymi z nowoczesnymi technologiami. Porad w tym zakresie udzielał komendant Komisariatu Policji w Gdowie – komisarz Krzysztof Mistarz.

Mimo bardzo upalnej pogody odbył się również Marsz po Zdrowie, w którym wzięło udział  ponad 80 osób.  Dla wszystkich uczestników czekała grochówka strażacka przygotowana przez gdowskie Koło Gospodyń i OSP z Gdowa, a na szczęśliwców czekały nagrody ufundowane przez  Firmę Trokos  z Gdowa ( w tym nagroda główna- rower) oraz  bony  do gabinetu kosmetycznego pani Natalii Zastawniak i  na jazdy doszkalające ufundowane przez OSK Kmiecik. W  punkcie pielęgniarskim  można było zmierzyć ciśnienie i poziom cukru oraz otrzymać szereg ulotek i materiałów.

Dla najmłodszych czekały animacje i dmuchany zamek, oraz konkurencje sportowe przygotowane przez LKS Gdovia Gdów. Dla miłośników kulinariów z pewnością atrakcją był pokaz przygotowany  przez Mistrza Kuchni pana Łukasza Grabowskiego na bazie lokalnych produktów: koziego sera i pomidorów z Gdowa,  które można było zakupić na stoiskach.A po wszystkich atrakcjach na Seniorów i ich Gości czekała zabawa taneczna z zespołem Keys.

Wydarzenie, przygotowane  z udziałem samych seniorów i przy nieocenionym wsparciu  Gminy Gdów oraz pomocy Powiatu Wielickiego, firm ( Sali Bankietowej Herbowa, Centrum Medycyny Rodzinnej z Gdowa) i organizacji ( KGW Gdów, OSP w Gdowie) udowodniło potrzebę  i sens działań skierowanych do osób starszych i pokazało, jak wiele Seniorzy mogą wnieść w życie społeczne.Najnowsze artykuły

InformacjeKultura 03 lutego 2023

WALENTYNKI NA WESOŁO – Kabaret z Konopi

InformacjeInwestycje i infrastruktura 02 lutego 2023

Trwają prace przy budowie infrastruktury kanalizacyjnej w Marszowicach

mGmina Gdów

Gmina Gdów w twoim smarfonie! Pobierz i bądź na bieżąco.

Pobierz w App Store Google Play