Apel o sprawowanie należytej opieki i nadzoru nad zwierzętami

Informacje 10 stycznia 2024

Szanowni Mieszkańcy Gminy Gdów,

Przypominamy, że właściciele zwierząt domowych, szczególnie psów maja obowiązek sprawowania nad nimi należytej opieki i nadzoru. Między innymi do obowiązków tych należy zabezpieczenie czworonoga przed jego ucieczką poza obręb nieruchomości, na której powinien przebywać. Biegające wolno psy, zwłaszcza kiedy łączą się w grupy, mogą stwarzać zagrożenie dla mieszkańców, a w szczególności dla dzieci. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do poważnej tragedii.

Na właścicielu czworonoga leży obowiązek należytej kontroli nad swoim psem udając się z nim w miejsca ogólnodostępne. Właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga jak mu się tylko podoba.

Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:

  • Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
  • Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, każdy właściciel psa powinien zapewnić mu odpowiednie warunki. Pomieszczenia powinny być odpowiednio dostosowane, chronić psy przed zimnem, upałem, opadami atmosferycznymi. Pies powinien mieć dostęp do światła dziennego oraz swobodę. Właściciel musi zapewnić psu karmę oraz stały dostęp do wody. Uwięź nie może powodować u niego urazów ani cierpień oraz musi zapewnić możliwość niezbędnego ruchu. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie.  

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gdów określa obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe:

  • § 12. 1. Właściciel nieruchomości utrzymujący zwierzę domowe, przebywające na niej swobodnie, zobowiązany jest do zabezpieczenia tej nieruchomości w sposób uniemożliwiający samodzielne wydostanie się zwierzęcia na teren przeznaczony do wspólnego użytku.
  • 2. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe mają obowiązek sprawować nad nimi nadzór w miejscach publicznych w taki sposób, aby nie powodowały one zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi lub zwierząt.
  • 3. Osoba utrzymująca psa, wyprowadzając go na teren przeznaczony do wspólnego użytku ma obowiązek:
  • 1) prowadzenia psa na smyczy, a psa należącego do ras uznanych za agresywne lub mieszańca tych ras, także w kagańcu;
  • 2) niedopuszczania do zanieczyszczania odchodami piaskownic i wyodrębnionych placów zabaw dla dzieci.
  • 4. Zwolnienie ze smyczy psa rasy innej niż uznanej za agresywną lub jej mieszańca jest dopuszczone
  • pod warunkiem, że pies ma założony kaganiec.
  • 5. Obowiązki określone w ust. 3 pkt 1 i ust. 4 nie dotyczą psów asystujących w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573 z późn. zm.), a także sytuacji kiedy psy nie stwarzają potencjalnego zagrożenia, w szczególności ze względu na wiek lub stan zdrowia psa.

Najnowsze artykuły