Folder kulinarny ”Zachować Smak Tradycji - plebański podpłomyk i kulinarna tradycja Ziemi Gdowskiej”- smaki dzieciństwa

InformacjeKultura 22 lutego 2022

Stowarzyszenie  Gospodyń Wiejskich Gminy Gdów zakończyło pracę nad wydaniem folderu kulinarnego, który będzie promował dziedzictwo kulinarne regionu wracając do starych, sprawdzonych receptur.

 

Pomysł na wydanie publikacji narodził się wraz z powstaniem gdowskiego Targowiska Mój Rynek. Uruchomiony przez  Gminę Gdów przed trzema laty  na gdowskim Zarabiu  Mój Rynek, co sobotę gromadzi lokalnych wystawców i panie działające w kołach gospodyń wiejskich. Na Targowisku zakupić można wiejski nabiał, jajka, warzywa, sezonowe owoce, ciasta, miody. Kupujący doceniają naturalne produkty, pieczone według starych receptur ciasta, a w rozmowach przy stoiskach często przebija  tęsknota za dawnymi, prostymi recepturami. Pracując nad przygotowaniem folderu, członkinie Stowarzyszenia  zachęcały więc do podzielenia się przepisami na potrawy zapamiętane z dziecinnych lat. Namawiały do rozmów z babciami i mamami, do odszukania starych notatników z recepturami na kiszony barszcz, żur na serwatce, wypieki, zupy, kluski… Dzięki ich zaangażowaniu i nadesłanych przez mieszkańców przepisów, udało się zgromadzić blisko 40 receptur sprawdzonych w domu, opartych na przepisach  przekazywanych w naszych rodzinach.


Znajdują się tu pomysły na proste dania, bo kuchnia naszego dzieciństwa była prosta… bazowała na tym, co było w domu i czego przygotowanie nie wymagało wiele czasu. Stąd tak wiele potraw jarskich, opartych na mące, mleku, ziemniakach. Nasze babcie i mamy gotowało prosto, a mimo to smak sodowych placków, podpłomyków, parzoków czy siercioków pozostał w nas jak tęsknota za czasami, które minęły -zapowiada Pani Lucyna Włodarz, Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich Gminy Gdów

Folder jest dostępny w wersji elektronicznej:

W ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność LGD „Dolina Raby” (PROW 2014-2020) zrealizowano projekt  pn. "Zachować Smak Tradycji - plebański podpłomyk i kulinarna tradycja Ziemi Gdowskiej” który uzyskał wsparcie za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Dolina Raby” z siedzibą w Chrostowej w wysokości 55 tys. zł. Celem projektu był zakup 9 piecy konwekcyjnych oraz wydanie folderu kulinarnego z archiwalnymi przepisami kulinarnymi  Ziemi Gdowskiej, Beneficjent projektu Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich Gminy Gdów.  Lokalizacja operacji: Gmina Gdów.


                                                                                                                                                                                                                                                 

                                                                                                                                                                                                                                                                               www.dolinaraby.pl


„Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Materiał opracowany przez "Zachować Smak Tradycji - plebański podpłomyk i kulinarna tradycja Ziemi Gdowskiej”

Instytucja Zarządzająca PROW 2014 – 2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

                                  



Najnowsze artykuły