Festiwal gorących serc

InformacjeKultura 16 czerwca 2023

Po raz dwudziesty Podolany gościły uczestników Festiwalu Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych. To najstarszy w naszej Gminie festiwal artystyczny i wyjątkowy, bo pełen szacunku i autentycznej integracji osób niepełnosprawnych. To tutaj, od dwóch dekad spotykają się podopieczni WTZ-ów i ośrodków wsparcia, aby pokazać swoja całoroczną pracę artystyczną, ale przede wszystkim, aby w radosnej atmosferze spędzić wspólnie czas. Ogromnym wysiłkiem Fundacji Osób Niepełnosprawnych i grona instytucji i osób ją wspierających, Festiwal trwa, a jego Jubileuszowa edycja pokazała, że wciąż i niezmiennie jest pełen muzyki, tańca i gorących serc…

Tegoroczny Festiwal gościł ponad 200 uczestników z Kielc, Brzezia, Częstochowy, Sułkowa, Odrowąża, Biskupic, Woli Rędzińskiej, Brzeska, Dąbrowy Woli, Ryk, Dębicy, Korytnik, Gorlic, Tarnowa, Kielc, okolic Bochni i z Zagórzan. Na rozpoczęcie wspólnie zwiedzali Kraków i bawili się na balu w „Babim Lecie”. Drugiego dnia, mimo początkowo niesprzyjającej pogody, prezentowali swoje spektakle i występy przed festiwalowym Jury. Prezentacje, trwające do popołudnia oceniało Jury w składzie: Alina Chechelska, Józefa Krzysiak, Maria Kmiecik, Wioleta Chmiela, Edyta Trojańska – Urbanik oraz Anna Wesołowska. Werdykt jurorek, poprzedzony długą dyskusją, został przedstawiony drugiego dnia na Gali Laureatów. A czwartkowym popołudniem zawładnęła muzyka, taniec, sport i loty balonem…

Taneczne popołudnie otworzyła tegoroczna gwiazda festiwalu- Sławomir, który porwał do tańca rozbawionych uczestników, gorącymi brawami nagrodzono też występ podopiecznych Studio Tańca DanceOmnia, Wielicko-Gdowska Szkoła Walki Prime i zespół B.L.U.E. Nie zbrakło atrakcji: Konkursów sprawnościowych, artystycznych i lotów balonem. Drugi dzień to kulinarne warsztaty pod okiem Łukasza Grabowskiego i Gala Laureatów, w której wzięli udział min. Wicestarosta Wielicki Henryk Gawor i Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas, którzy objęli Festiwal Patronatem. Odczytanie werdyktu Jury, jak zawsze wzbudziło wiele emocji, a tym razem szczególne wrażenie, które zaowocowało przyznaniem podolańskich statuetek, wywarli:

  • W kategorii muzycznej WTZ RYKI, za występ w stylu hip – hop oraz WTZ Gorlice za występ Kingi i Wojtka w repertuarze włoskim,
  • W kategorii scenicznej nagrodzono prezentację „Pan Tadeusz” grupy „Śmiech” z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, „Kaczkę Dziwaczkę w świecie zwierząt” Grupy Pszczółki z WTZ w Częstochowie, oraz grupę Assini Apini z SDŚ Brzezie za „Świteziankę”.
  • Przyznano także Wyróżnienia w postaci Masek Podolańskich. Za ogólne wrażenie artystyczne otrzymały je WTZ Korytniki za występ „Zrozumieć innych, pokochać siebie”. Indywidualnie doceniono także „Babę” ze sceny „Cygan i Baba” z grupy „Szał dzika” z WTZ z Brzeska.
  • Specjalną podolańską maską, za całokształt pracy uhonorowano również gospodarzy- WTZ w Podolanach, które swoim występem udowodniły, że wciąż trzymają wysoki poziom artystycznych prezentacji.

Przygotowywany ogromnym wysiłkiem wielu serc Festiwal nie mógłby się odbyć bez zaangażowania przede wszystkim Fundacji i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Podolanach, na czele z jej nową Prezes- Krystyną Solak-Surowiec i byłym- Piotrem Cabajewskim, kierownikWTZ Małgorzatą Drzewniak i całym zespołem terapeutów i podopiecznych oraz wsparcia wolontariuszy ze Szkół Podstawowych z Niegowici, Zręczyc i Gdowa, pań z KGW Kunice, które z sercem karmiły uczestników Festiwalu i całego grona darczyńców i przyjaciół, którzy w różny sposób pomogli w przygotowaniu Festiwalu.

Wsparcie finansowe zapewnili: Powiat Wielicki, Gmina Gdów oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Medialnie wydarzenie wspierała TVP 3 Kraków oraz Mój Gdów.

Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom i organizatorom. XX Jubileuszowy Festiwal pozostał już we wspomnieniach i pięknych kadrach…zostaną z nami do kolejnego spotkania już za rok…

 



Najnowsze artykuły