Wizyta delegacji z Malchow

InformacjeKulturaOświata 08 maja 2023

W dniach 02-05.05.2023r. gmina Gdów gościła delegację z miasta Malchow w północno-wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Mecklenburgische Seenplatte (siedziba Związku Gmin Malchow). Pięcioosobowa delegacja, na czele z panią wiceburmistrz Iriną Herling i przedstawicielami Straży Pożarnej (Malchow i THW-Jugend Rostock) przebywała na zaproszenie Gminy Gdów i OSP w Gdowie. W ubiegłym roku to przedstawiciele gdowskiej OSP gościli w Malchow, nawiązując przyjaźnie  i relacje z tamtejszymi druhami. Ubiegłoroczna wizyta stała się podstawą do nawiązania kontaktów również pomiędzy samorządami Gminy Gdów i Malchow.

Podczas pobytu delegacja miała okazję uczestniczyć w uroczystościach 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja składając kwiaty pod Pomnikiem Pamięci w Gdowie oraz wziąć udział w uroczystościach z okazji Dnia Strażaka w Krakowie, podziwiając przemarsz strażacki z pocztami sztandarowymi oraz zwiedzając Plac Jana Matejki, Kościół Mariacki, Wieżę Mariacką, Sukiennice i Komendę Państwowej Straży Pożarnej. Goście odwiedzili również perłę naszego powiatu-Kopalnię Soli w Wieliczce.

Z dużym zainteresowaniem delegacji spotkała się wizyta w Przedszkolu Samorządowym, Żłobku, Szkole Podstawowej  i Hali Sportowej w Gdowie, gdzie w rozmowie z dyrektorami placówek i Gospodarzem Gminy Gdów Zbigniewem Wojasem wymieniali swoje uwagi i spostrzeżenia dotyczące funkcjonowania i finansowania oświaty oraz gminnych inwestycji. Rozmowy odnośnie ewentualnego nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Gdów i Gminą Malchow dotyczyły wymiany młodzieży szkolnej i wymiany kulturalnej.

Zarówno nasze placówki oświatowe, jak i prezentacje artystyczne w wykonaniu Zespołu Mali Gdowianie działającego przy Centrum Kultury w Gdowie, jak i Kapeli Gdowskiej pod kierunkiem pani Hanny Dziewońskiej zrobiły na Gościach duże wrażenie. Jak podkreślała wiceburmistrz Irina Herling nasza Gmina, zabytki Krakowa i Wieliczki oraz  nasz piękny folklor w wykonaniu dzieci i muzyków z Kapeli Gdowskiej pozostawi w nich niezapomniane wspomnienia. Pobyt delegacji zakończyła wizyta w Urzędzie Gminy, podczas której przedstawiciele samorządów rozmawiali o możliwości i zakresie dalszej współpracy.

Dziękujemy za wizytę!Najnowsze artykuły