Walczymy z barszczem Sosnowskiego

Informacje 23 sierpnia 2022

Na terenie Gminy Gdów od czerwca prowadzone są prace w ramach realizacji zadania pn:  „Likwidacji barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Gdów”. Obecnie został zrealizowany drugi etap działań unieszkodliwiających tę niebezpieczną roślinę. Mechaniczne i chemiczne zabiegi prowadzone są na obszarze 3,4 ha i obejmują działki w miejscowościach Cichawa, Czyżów, Krakuszowice, Książnice, Szczytniki, Świątniki Dolne i Wiatowice.


Zadanie realizowane jest przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Całkowita wartość umowy dotyczącej wykonania ww. zadania wynosi 19.980,00 zł (koszty kwalifikowane), w tym kwota dotacji z WFOŚiGW: 13.986,00 zł.

Barszcz Sosnowskiego występuje na polach, nieużytkach, nad brzegami cieków wodnych itp. Jest to roślina groźna dla zdrowia ludzi oraz środowiska. Szkodliwość roślin Barszczu Sosnowskiego wynika z ich silnych właściwości parzących i alergizujących. Utrudnieniem w zwalczaniu tej rośliny jest wysoki współczynnik rozmnażania, odporność na herbicydy oraz potrzeba wieloletniego i dokładnego stosowania zabiegów niszczących na obszarze jej występowania. Nasiona tej rośliny zalegają w glebie i zachowują zdolność kiełkowania do 5 lat.
Zgodnie z informacją  zamieszczoną  na stronie Gminy Gdów  www.gdow.pl w zakładce Mieszkaniec/ Ochrona Środowiska/ Barszcz Sosnowskiego-usuwanie/, prosimy Mieszkańców, by miejsca występowania barszczu Sosnowskiego zgłaszali do Urzędu Gminy na piśmie albo w formie elektronicznej, np. na elektroniczną skrzynkę podawczą lub na adres poczty elektronicznej.

Zgłoszenie powinno zawierać:

  • imię i nazwisko albo nazwę oraz adres lub siedzibę, lub adres poczty elektronicznej, lub numer telefonu zgłaszającego;
  • nazwę IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski;
  • liczbę okazów IGO lub określenie zajmowanej przez nie powierzchni, o ile jest to możliwe do ustalenia;
  • miejsce i datę stwierdzenia obecności w środowisku IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski;
  • fotografię potwierdzającą obecność w środowisku IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski, w przypadku gdy została wykonana.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 17 września 2021 r. o gatunkach obcych (t. j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1718 z późn. zm.)



Najnowsze artykuły