Tutaj zamieszczamy informacje o przedsięwzięciach realizowanych w Gminie Gdów, które współfinansowane są przez Unię Europejską.
1. Gmina Gdów, Kłaj i Drwinia realizują pierwszy etap prac zaplanowanych w projekcie „Rekreacyjno- turystyczna Dolina Raby”. Gmina Gdów jest Liderem przedsięwzięcia partnerskiego.
Projekt po długotrwałej procedurze oceny uplasował się na 1 miejscu w rankingu wszystkich projektów gmin z Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego, wybrany został tym samym do objęcia dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Poddziałania 6.3.1 Rozwój lokalnych zasobów subregionów – SPR.
Zakres projektu w części Gminy Gdów: urządzenie 2 stref rekreacji w Gdowie :
ZARABIE I - rozbudowa Parku Przygody i Rozrywki :
- scatepark,
- ścianka wspinaczkowa,
- siłownia terenowa,
- nowoczesny plac zabaw dla dzieci,
- boisko do siatkówki plażowej,
- kort tenisowy,
- ścieżki i alejki piesze,
- parking na 46 miejsc,
- ciąg spacerowy (chodnik) przy ul. Spacerowej,
- przebudowa sanitariatów,
- mała architektura: kosze, ławki, stoliki, wiaty i stojaki na rowery, oświetlenie solarne.
ZARABIE II :
- budowa promenady pieszej i schodów tarasowych prowadzących nad Rabę,
- urządzenie plaży piaskowej,
- mała architektura: miejsca na ognisko, kosze, ławki, stoliki, wiaty i stojaki na rowery, oświetlenie solarne.
Termin realizacji: wrzesień 2017- wrzesień 2018 r
Wartość całego projektu: ok. 7 850 000 zł.
Wartość całej dotacji RPOWM : ok. 5 850 000 zł
w tym Gdów:
- wartość projektu: ok. 2 452 800 zł
- wartość dotacji (75%): ok. 1 817 100 zł
- wkład własny: ok. 635 700 zł
Już w tym roku w gminie Gdów rozpocznie się urządzanie 2 stref rekreacji: ZARABIE I i ZARABIE II. W strefie I rozbudowany zostanie Park Przygody i Rozrywki o scatepark, ściankę wspinaczkową, siłownię terenową, nowoczesny plac zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki plażowej i małą architekturę: miejsca na ognisko, kosze, ławki, stoliki, wiaty i stojaki na rowery, oświetlenie solarne, ścieżki i alejki piesze. Wybudowany zostanie również ciąg spacerowy przy ul. Spacerowej, a także przebudowane zostaną sanitariaty. Zaplanowano również budowę parkingu na 46 miejsc. W strefie II zaplanowano budowę promenady pieszej i plaży piaskowej oraz małą architekturę analogiczną jak w strefie I.
Zakończenie tego etapu przedsięwzięcia zaplanowane jest już na rok 2018. Kolejnym etapem będzie budowa tras pieszo-rowerowych komunikujących najciekawsze przyrodniczo, kulturowo i historycznie miejsca w gminie Gdów, parkingu oraz małej architektury dla rowerzystów oraz urządzenie Punktu Promocji Produktów Regionalnych w strefie ZARABIE II. Wnioski na dotację ww. zakresu zostały również złożone i oczekiwane są wyniki ich oceny.
Powyższe przedsięwzięcie oprócz rozwoju na terenie Gminy Gdów rekreacji i turystyki przyczyni się do rozwoju lokalnych przedsiębiorstw skupionych na usługach turystycznych i okołoturystycznych. Turystom i mieszkańcom gminy Gdów udostępnione zostaną miejsca do wypoczynku np. weekendowego oraz aktywnego spędzania wolnego czasu w pięknym i spokojnym otoczeniu Doliny Raby.
2. Tytuł projektu: Budowa tras pieszo-rowerowych wraz z podstawową infrastrukturą towarzysząca trasom w Dolinie Raby na terenie gminy Gdów, Kłaj i Drwinia –etap I
Lider projektu: Gmina Gdów, Partner Projektu: Gmina Drwinia, Gmina Kłaj
Fundusz: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Program: Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, działanie: 6.1. ROZWÓJ DZIEDZICTWA KULTUROWEGO I NATURALNEGO, Poddziałanie: 6.1.4. LOKALNE TRASY TURYSTYCZNE –SPR, Dziedzina: Ochrona środowiska
Wartość projektu:
6 425 309.39 zł
Dofinansowanie z Unii Europejskiej:
3 832 466.31 zł
Realizacja: 2017-2019
Opis: Projekt realizowany jest w partnerstwie trzech gmin: Drwinia, Gdów i Kłaj. Celem strategicznym projektu jest podniesienie atrakcyjności i konkurencyjności turystycznej gmin partnerskich. Celem bezpośrednim jest urządzenie funkcjonalnych i bezpiecznych dla turysty pieszego i rowerzysty tras pieszo-rowerowych, uzupełniających strefy rekreacji zlokalizowane na terenie gmin partnerskich. Efektem projektu będzie budowa lokalnych tras pieszo-rowerowych z oznakowaniem i małą architekturą na długości łącznej około 28,4 km wraz z budową miejsc odpoczynku dla rowerzystów.