• Witamy na stronie gminy Gdów

  Tutaj znajdziesz informacje m.in. o historii, turystyce, inwestycjach i aktualnych wydarzeniach.
  Dowiedz się więcej o naszej gminie.
 • SMSowy System Ostrzegania

  Jeżeli chcesz otrzymywać za darmo na swoją komórkę komunikaty ostrzegawcze, zapisz się do naszego systemu.
 • Dla turysty

  Poczytaj o zabytkach i ciekawych miejscach, które warto odwiedzić będąc w gminie Gdów.
 • Panoramy 3D

  Malownicze krajobrazy, z których słynie gmina Gdów zachęcają do odwiedzenia tego zakątka Polski.
 • Mistrzowska gmina

  Gmina Gdów została laureatem I edycji konkursu Mistrzowska Gmina 2009/2010, którego celem jest wyłonienie najbardziej aktywnych gmin w Polsce.
Sprawdź dowód: Możesz sprawdzić poprzez stronę www dostępność odbioru dowodu osobistego klikając tutaj
SMSowy System Ostrzegania: Dodaj swój numer i otrzymuj bezpłatnie ostrzeżenia, aby się dopisać kliknij tutaj.
Gmina Gdów ma swój profil na Facebook`u: Bądź na bieżąco z tym co dzieje się w naszej gminie i kliknij lubie to!
RSS

Aktualności

 • Thursday, 17 March 2016 r., Informacje

  „Rodzina 500+” – informacje i wnioski

  Poniżej podajemy szczegółowe informacje dotyczące wzorów wniosków, załączników, terminów i miejsc składania dokumentów, danych teleadresowych do GOPS, wydłużonych godzin przyjmowania wniosków i inne.

  Od kiedy i gdzie można składać wnioski?

  W Gminie Gdów zostały wyznaczone dwa punkty przyjmowania wniosków: nowa siedziba Działu Świadczeń Rodzinnych (ul. Młyńska, II piętro Ośrodka Zdrowia w Gdowie - tel. 12 284 66 83) oraz siedziba Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdowie (ul. Myślenicka - tel. 12 251 42 38). Wnioski można składać od 1 kwietnia 2016 r. Będą na to trzy miesiące czyli okres od 1 kwietnia do 1 lipca, dzięki temu uda się uniknąć kolejek i zapewniona będzie płynność wypłat. Jeśli wniosek zostanie złożony w tym okresie to rodzice dostaną wyrównanie świadczeń wstecz - od 1 kwietnia.

  „Świadczenia  Rodzinne, Fundusz  Alimentacyjny oraz 500 +”  W NOWYM  MIEJSCU 

  Informujemy, że od dnia 17 marca br. nastąpiła zmiana siedziby Działu Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego oraz Świadczeń Wychowawczych  500+. Od dzisiaj pracownicy już zaczęli urzędowanie w nowym miejscu w Ośrodku Zdrowia w Gdowie na II piętrze. 

  Godziny Urzędowania Działu do 31 marca:

  Poniedziałek 8.30 do 16.30

  Wtorek 7.30 do 15.30

  Środa 7.30 do 15.30

  Czwartek 7.30 do 15.30

  Piątek 7.30 do 15.30

  Godziny Urzędowania Działu od 1 kwietnia do 30 czerwca:

  Poniedziałek 8.30 do 18.00

  Wtorek 7.30 do 15.30

  Środa 7.30 do 18.00

  Czwartek 7.30 do 15.30 (dzień wewnętrzny bez przyjmowania stron)

  Piątek 7.30 do 15.30

  Wnioski wraz z załącznikami można pobrać: w siedzibie Działu Świadczeń Rodzinnych (II piętro Ośrodka Zdrowia w Gdowie), w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gdowie (ul. Myślenicka) oraz w Urzędzie Gminy Gdów na Dzienniku Podawczym (pok. nr 4). Wnioski będzie można również pobrać ze strony internetowej Gminy Gdów www.gdow.pl oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej www.gops.gdow.pl. 

  Za który rok kalendarzowy będą brane pod uwagę dochody do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko?

  W pierwszym okresie ustalania prawa do świadczenia wychowawczego (2016/2017), tj. w okresie od 1 kwietnia 2016 r. do 30 września 2017 r. będzie brany pod uwagę dochód z 2014 roku z uwzględnieniem dochodu utraconego i uzyskanego.  W kolejnym okresie (2017/2018), który rozpocznie się 1 października 2017, rokiem „bazowym”, z którego dochód rodziny będzie brany pod uwagę będzie rok 2016.

  Kiedy nastąpi ustalenie i wypłata świadczenia wychowawczego w przypadku złożenia wniosku w okresie od 1 kwietnia 2016 r. do 1 lipca 2016 r. oraz w okresie późniejszym?

  Jeżeli wniosek zostanie złożony w ciągu trzech miesięcy tj. od 1 kwietnia do 1 lipca włącznie, świadczenie będzie się należało od 1 kwietnia, bez względu na termin rozpatrzenia wniosku. Wypłata przyznanego świadczenia będzie następować sukcesywnie. Ważne jest, że na szybkość rozpatrzenia wniosku będą miały wpływ prawidłowo wypełnione dokumenty (liczby przyjętych wniosków, stopień trudności, np. przy ustalaniu dochodu rodziny z uwzględnieniem utraty i uzysku oraz szybkość uzyskania informacji lub dokumentów, zwłaszcza tych, o które organ musi sam wystąpić do innych instytucji). Należy dodać, że decyzje w sprawie świadczenia wychowawczego są natychmiast wykonalne z mocy prawa, więc będzie można szybciej uruchomić wypłatę bez konieczności oczekiwania aż decyzja stanie się ostateczna.

  UWAGA! Jeśli złożymy wniosek 2 lipca 2016 r. lub później świadczenie wychowawcze zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku bez wyrównania za minione miesiące.

  Czy świadczenie wychowawcze podlega koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego?

  TAK! Świadczenie wychowawcze będzie podlegało koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, który stosowany jest w krajach Unii Europejskiej. Przepisy unijne wykluczają bowiem możliwość kumulacji świadczeń społecznych i pobieraniu zasiłków rodzinnych na te same dzieci jednocześnie w dwóch różnych krajach .

  W przypadku przebywania osoby lub członka rodziny tej osoby poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej organ właściwy występuje do marszałka województwa, czy w sprawie wniosku mają zastosowanie przepisy o koordynacji. W dalszej kolejności marszałek województwa rozstrzyga w zakresie świadczeń dla rodziny. 

  Dokumenty do pobrania:

  Wniosek DOC.

  Wniosek PDF.

  Załącznik 2 DOC.

  Załącznik 2 PDF.

  Załącznik 3 DOC.

  Załącznik 3 PDF.

  Załącznik 4 DOC.

  Załącznik 4 PDF.

Galeria

Do góry Powrót
Gdów
Urząd Gminy w Gdowie
Rynek 40
32-420 Gdów

tel. 12 251 41 66
tel. 12 251 42 66
fax. 12 251 40 05