• Witamy na stronie gminy Gdów

  Tutaj znajdziesz informacje m.in. o historii, turystyce, inwestycjach i aktualnych wydarzeniach.
  Dowiedz się więcej o naszej gminie.
 • SMSowy System Ostrzegania

  Jeżeli chcesz otrzymywać za darmo na swoją komórkę komunikaty ostrzegawcze, zapisz się do naszego systemu.
 • Dla turysty

  Poczytaj o zabytkach i ciekawych miejscach, które warto odwiedzić będąc w gminie Gdów.
 • Panoramy 3D

  Malownicze krajobrazy, z których słynie gmina Gdów zachęcają do odwiedzenia tego zakątka Polski.
 • Mistrzowska gmina

  Gmina Gdów została laureatem I edycji konkursu Mistrzowska Gmina 2009/2010, którego celem jest wyłonienie najbardziej aktywnych gmin w Polsce.

Kalendarium gminne

Sprawdź dowód: Możesz sprawdzić poprzez stronę www dostępność odbioru dowodu osobistego klikając tutaj
SMSowy System Ostrzegania: Dodaj swój numer i otrzymuj bezpłatnie ostrzeżenia, aby się dopisać kliknij tutaj.
Gmina Gdów ma swój profil na Facebook`u: Bądź na bieżąco z tym co dzieje się w naszej gminie i kliknij lubie to!
RSS

Aktualności

 • Monday, 22 August 2016 r., Informacje

  "Tatarzy ze Stryszowej" zwyciężyli

  Łącznie 13 witaczy stanęło w ostatnich tygodniach przy drogach w gminie Gdów. Ich autorzy wykazali się niezwykłą pomysłowością, talentem i pracowitością, dlatego komisja konkursowa podczas oceny miała nie lada wyzwanie.

  Wydanie werdyktu nie było proste. Jury, w skład którego weszli Józef Zając – sekretarz Gminy Gdów, Edyta Trojańska-Urbanik – dyrektor Centrum Kultury w Gdowie, Anna Suchoń - artystka, plastyk, instruktorka Centrum Kultury w Gdowie, Zofia i Andrzej Tylkowie – małżeństwo artystów (malarka i rzeźbiarz) oraz Barbara Rotter-Stankiewicz – dziennikarka podczas oceny brało pod uwagę przede wszystkim pomysł na wykreowanie wizerunku miejscowości w szczególności poprzez nawiązanie do jej tradycji i historii, walory artystyczne i estetyczne prezentowanych prac (w tym wykorzystanie z naturalnych materiałów i płodów rolnych dostępnych w porze żniw i owocobrania: drewno, słoma, sznurki, tkaniny, rośliny, owoce…), a także zaangażowanie mieszkańców i organizacji wiejskich w przygotowanie prac.

  Po wnikliwym obejrzeniu 13 witaczy zgłoszonych do konkursu Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

  I miejsce Stryszowa – Witacz przedstawia pieszych i konnych wojowników tatarskich siedzących przy ognisku na tle góry Sypka. Pomysł nawiązuje do historii powstania miejscowości. Legenda głosi, że to niegdyś Tatarzy osiedlili się na tym terenie i dali początek obecnej Stryszowej.

  II miejsce Winiary – Nazwa miejscowości pochodzi najprawdopodobniej od rozległych plantacji winogron porastających południowe zbocza gór. Witacz przedstawia rodzinę odpoczywającą po pracy w winnicy. 

  III miejsce Niegowić – Witacz łączy elementy przeszłości i teraźniejszości. Żniwiarz powożący wóz drabiniasty ze snopami zboża nawiązuje do trudu pracy na roli i w gospodarstwie na wsi. Z kolei obok znajduje się fotografia przedstawiająca współczesną panoramę Niegowici z murowanym kościołem oraz widokiem na okolicę.

  IV miejsce Krakuszowice – mieszkańcy przygotowali miniaturę kopca znajdującego się w Krakuszowicach wraz z podobizną Kraka Starszego. Pomysł powstał z oparciu o legendę związaną z tym miejscem.

  V miejsce (ex - aeqo):

  Kunice – Kunice to jedna z miejscowości leżąca na Małopolskim Szlaku Owocowym. Stąd pomysł przygotowania witacza przedstawiającego gospodynię częstującą mieszkańców i przejezdnych soczystymi jabłkami, które podarowali okoliczni sadownicy. 

  Zagórzany – Mieszkańcy przygotowali drewniany witacz przedstawiający dwóch gospodarzy grających na skrzypcach i gitarze. Nawiązuje on do przyjemnej dla ucha muzyki, która w pogodne dni niesie się po okolicznych górach.  

  Wyróżnienia (w kolejności alfabetycznej): Fałkowice (witacz przedstawiający wypas gęsi na okolicznych pastwiskach), Hucisko (stylizacja witacza związana jest postacią Tadeusza Kantora i jego twórczością), Książnice (nawiązanie do mostu, który łączy powiat bocheński z powiatem wielickim oraz rzeki Raby będącej miejscem rekreacji i wypoczynku okolicznych mieszkańców), Pierzchów (witacz przedstawiający parę gospodarzy i zagrodę wiejską, a także tablica promocyjna z najważniejszymi informacjami o miejscowości), Wieniec (para rolników ciągnąca wóz drabiniasty, na którym położony jest wieniec ze słomy, zielonych gałęzi oraz płodów rolnych symbolizujący nazwę miejscowości), Zborczyce (gospodarze przy pracy na roli), Zręczyce (witacz nawiązuje do dawnych gospodarstw rolnych i obrzędów ludowych).

  Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody zostaną wręczone wszystkim laureatom podczas Pikniku Zdrowia i Aktywności Fizycznej, który odbędzie się na gdowskim Zarabiu 18 września 2016 roku. Już dziś serdecznie zapraszamy. 

  Konkurs na „NAJCIEKAWSZY DOŻYNKOWY WITACZ PRZYDROŻNY W GMINIE GDÓW ” miał na celu rozpropagowanie tradycji budowania w poszczególnych wsiach słomianych scenografii przy drogach publicznych, przy znakach z nazwą miejscowości lub na skwerach w centrum miejscowości oraz aktywizację mieszkańców we wspólnej pracy i kreowaniu wizerunku swojej miejscowości. Organizatorem konkursu jest Gmina Gdów, a patronat honorowy objął wójt Zbigniew Wojas.

Galeria

Do góry Powrót
Gdów
Urząd Gminy w Gdowie
Rynek 40
32-420 Gdów

tel. 12 251 41 66
tel. 12 251 42 66
fax. 12 251 40 05