• Witamy na stronie gminy Gdów

  Tutaj znajdziesz informacje m.in. o historii, turystyce, inwestycjach i aktualnych wydarzeniach.
  Dowiedz się więcej o naszej gminie.
 • SMSowy System Ostrzegania

  Jeżeli chcesz otrzymywać za darmo na swoją komórkę komunikaty ostrzegawcze, zapisz się do naszego systemu.
 • Dla turysty

  Poczytaj o zabytkach i ciekawych miejscach, które warto odwiedzić będąc w gminie Gdów.
 • Panoramy 3D

  Malownicze krajobrazy, z których słynie gmina Gdów zachęcają do odwiedzenia tego zakątka Polski.
 • Mistrzowska gmina

  Gmina Gdów została laureatem I edycji konkursu Mistrzowska Gmina 2009/2010, którego celem jest wyłonienie najbardziej aktywnych gmin w Polsce.
Sprawdź dowód: Możesz sprawdzić poprzez stronę www dostępność odbioru dowodu osobistego klikając tutaj
SMSowy System Ostrzegania: Dodaj swój numer i otrzymuj bezpłatnie ostrzeżenia, aby się dopisać kliknij tutaj.
Gmina Gdów ma swój profil na Facebook`u: Bądź na bieżąco z tym co dzieje się w naszej gminie i kliknij lubie to!
RSS

Aktualności

 • Wednesday, 1 August 2018 r., Kultura

  Zakolędowali w hali sportowej i wyruszyli do Gdowskiego Betlejem

  W sobotę, już po raz drugi ulicami Gdowa przeszedł Orszak Trzech Króli. Wcześniej, w Gminnej Hali Sportowej odbył się Gminny Przegląd Kolęd, Pastorałek i Widowisk Jasełkowych.

  Święta Bożego Narodzenia to czas pojednania, bliskości, odpoczynku, towarzyszy mu radość, muzyka, śpiewanie kolęd i pastorałek. Są to święta bogate w tradycje ludowe, jedną z nich jest tradycja kolędowania. To właśnie tą tradycję podtrzymuje Centrum Kultury już od wielu lat organizując Gminny Przegląd Kolęd, Pastorałek oraz Inscenizacji Jasełkowych.

  Celem przeglądu jest prezentacja oraz podtrzymywanie tradycyjnej formy kolędowania we własnej wsi i okolicy w okresie Świąteczno – Noworocznym. Grupy kolędnicze mają możliwość prezentacji charakterystycznych dla danej miejscowości kolęd/pastorałek przed szeroką publicznością, a występy zachęcają do wspólnych działań artystycznych dzieci, młodzież i dorosłych.

  Tegoroczna edycja odbyła się po raz jedenasty, ale po raz pierwszy w hali sportowej w Gdowie. Na scenie kolędy i pastorałki zaśpiewały grupy śpiewacze i kolędnicze z terenu naszej gminy. Wspaniałe, pełne radości kolędowanie licznie zgromadzona publiczność mogła usłyszeć w wykonaniu grupy z Huciska, Dąbrowszczanek z Pierzchowa, Zarabianek z Klęczany, grupy ze Szczytnik, Zespołu Ludowego „Mali Gdowianie” oraz Grupy Śpiewaczej z Czyżowa. Każdorazowo występy nagradzane były gromkimi brawami, szczególnie ciepło nagradzano uroczy występ najmłodszych uczestników z zespołu „Mali Gdowianie”. Każda grupa w podziękowaniu za wspaniały występ otrzymała z rąk Dyrektora Centrum Kultury  - Wiolety Chmieli oraz Przewodniczącej Gminnej Rady KGW – Marii Mleczko pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

  Po zakończeniu uczestnicy udali się przed halę sportową, aby uczestniczyć w Gdowskim Orszaku Trzech Króli, który wyruszył o 14.45 i przeszedł ulicą Lekarską, Młyńską, Łapanowską do Gdowskiego Betlejem. Na miejscu Trzej Królowie oddali pokłon dzieciątku Jezus, przynosząc mu w darze mirrę, kadzidło i złoto. Tegoroczny Orszak poprowadziła Reprezentacyjna Orkiestra Gminy Gdów pod batutą pana Adama Czyżowskiego, a przy żywej szopce licznie zgromadzeni mogli usłyszeć wspaniale kolędującą grupę z Fałkowic.

  Za pomoc w organizacji Orszaku serdecznie dziękujemy: Parafii p.w. Narodzenia NMP w Gdowie, panu Edwardowi Domagale, Strażakom z OSP w Gdowie oraz Policjantom z komisariatu policji w Gdowie. Dziękujemy grupom kolędniczym z naszej gminy oraz wszystkim mieszkańcom za tak liczny udział w Gdowskim Orszaku Trzech Króli. Zapraszamy w przyszłym roku.

  Centrum Kultury w Gdowie

  FOTORELACJA

Galeria

Do góry Powrót
Gdów
Urząd Gminy w Gdowie
Rynek 40
32-420 Gdów

tel. 12 251 41 66
tel. 12 251 42 66
fax. 12 251 40 05